Włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że decyzja o wykluczeniu rosyjskich ekspertów ze spotkania w Rzymie została podjęta w porozumieniu z głównymi krajami uczestniczącymi w Inicjatywie.
"Wykluczenie to jest motywowane nie tylko brutalną agresją Rosji wobec Ukrainy, ale także w świetle coraz bardziej polaryzującego i niekorzystnego stanowiska, jakie przyjmuje Moskwa na głównych międzynarodowych forach dot. rozbrojenia i nieproliferacji [nierozpowszechniania - red.] broni jądrowej, sprzeciwiając się ostatnio jednogłośnemu zatwierdzeniu ostatecznego dokumentu z konferencji przeglądowej traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej" - czytamy w komunikacie resortu.
Więcej wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>
Decyzję Włoch, które przewodniczą Inicjatywie, skrytykowała najgłośniejsza propagandystka Kremla, rzeczniczka rosyjskiej dyplomacji Maria Zacharowa. "Jesteśmy oburzeni faktem, że Włochy wycofały zaproszenie dla Rosji [...]. Wyrażamy nasz zdecydowany protest" - napisała w środę na Telegramie.
Włoskie MSZ przypomniało, że już w 2014 i 2015 r., w związku z rosyjską aneksją Krymu i wydarzeniami w Donbasie, Federacja Rosyjska została czasowo wyłączona z podobnych forów. "Pod tym względem dzisiejsze oświadczenia rzeczniczki rosyjskiego MSZ wydają się być całkowicie bez pokrycia" - pisze włoska agencja Rai.
Proliferation Security Initiative (PSI), czyli inicjatywa na rzecz nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia, powstała w 2003 r. Ogłosił to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush podczas swojej wizyty w Krakowie. Z tego powodu forum to bywa nazywane Inicjatywą Krakowską.
Początkowo do PSI przystąpiło 11 państw (Australia, Francja, Hiszpania, Japonia, Królestwo Niderlandów, Niemcy, Portugalia, Włochy, Wielka Brytania, USA i Polska). Dziś grono krajów należących i współpracujących w ramach Inicjatywy Krakowskiej liczy 102 państwa.