Włochy nie chcą Rosji na spotkaniu Inicjatywy. Wycofały zaproszenie. Zacharowa oburzona

Włochy wykluczyły Rosję ze spotkania ekspertów ds. operacyjnych Inicjatywy na rzecz zwalczania proliferacji broni nuklearnej. Zaproszenie zostało wycofane z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz manifestowanego ostatnio przez Kreml stanowiska wobec broni jądrowej. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa uważa wykluczenie Rosji za "oburzające".

Włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że decyzja o wykluczeniu rosyjskich ekspertów ze spotkania w Rzymie została podjęta w porozumieniu z głównymi krajami uczestniczącymi w Inicjatywie.

Kijów nocą CNN: Szef CIA odbył tajną podróż do Ukrainy i spotkał się z Zełenskim

"Wykluczenie to jest motywowane nie tylko brutalną agresją Rosji wobec Ukrainy, ale także w świetle coraz bardziej polaryzującego i niekorzystnego stanowiska, jakie przyjmuje Moskwa na głównych międzynarodowych forach dot. rozbrojenia i nieproliferacji [nierozpowszechniania - red.] broni jądrowej, sprzeciwiając się ostatnio jednogłośnemu zatwierdzeniu ostatecznego dokumentu z konferencji przeglądowej traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej" - czytamy w komunikacie resortu.

Więcej wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo "Logika działań dyktatorów, którzy postawili wszystko na jedną kartę jest inna, niż krajów demokratycznych"

Rosja oburzona decyzją Włoch. Maria Zacharowa: Wyrażamy nasz zdecydowany protest

Decyzję Włoch, które przewodniczą Inicjatywie, skrytykowała najgłośniejsza propagandystka Kremla, rzeczniczka rosyjskiej dyplomacji Maria Zacharowa. "Jesteśmy oburzeni faktem, że Włochy wycofały zaproszenie dla Rosji [...]. Wyrażamy nasz zdecydowany protest" - napisała w środę na Telegramie.

Włoskie MSZ przypomniało, że już w 2014 i 2015 r., w związku z rosyjską aneksją Krymu i wydarzeniami w Donbasie, Federacja Rosyjska została czasowo wyłączona z podobnych forów. "Pod tym względem dzisiejsze oświadczenia rzeczniczki rosyjskiego MSZ wydają się być całkowicie bez pokrycia" - pisze włoska agencja Rai.

Na zdjęciu: Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych debatuje w sprawie sytuacji na Ukrainie, czwartek, 22 września 2022 r. "Deptanie zasad". Rosja zwołała posiedzenie. Chce storpedować śledztwo ONZ

Inicjatywa na rzecz nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia. Co to takiego?

Proliferation Security Initiative (PSI), czyli inicjatywa na rzecz nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia, powstała w 2003 r. Ogłosił to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush podczas swojej wizyty w Krakowie. Z tego powodu forum to bywa nazywane Inicjatywą Krakowską.

Początkowo do PSI przystąpiło 11 państw (Australia, Francja, Hiszpania, Japonia, Królestwo Niderlandów, Niemcy, Portugalia, Włochy, Wielka Brytania, USA i Polska). Dziś grono krajów należących i współpracujących w ramach Inicjatywy Krakowskiej liczy 102 państwa.

Więcej o: