Przełom w relacjach Chiny-USA? Xi Jinping przysłał list do Nowego Jorku. Jest mowa o współpracy

Chiński przywódca Xi Jinping poinformował, że jego kraj jest gotowy współpracować ze Stanami Zjednoczonymi i znaleźć porozumienie w kluczowych kwestiach, dzielących oba kraje. Jinping przekazał komitetowi do spraw relacji chińsko-amerykańskich, że Chiny i USA powinny poprawić komunikację oraz zacieśnić współpracę po to, by zapewnić stabilność na świecie.

Chińska agencja prasowa Xinhua podała, że w środę prezydent Xi Jinping wysłał list gratulacyjny z okazji dorocznej gali wręczenia nagród Narodowego Komitetu ds. Stosunków USA-Chiny. Komitet to organizacja non profit z siedzibą w Nowym Jorku.

Według agencji Xi Jinping stwierdził w piśmie, że "jako główne mocarstwa Chiny i Stany Zjednoczone powinny wzmocnić komunikację i współpracę, co przyczyni się do zwiększenia stabilności i pewności na świecie oraz przyczyni się do promowania pokoju i rozwoju".

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Chiny są gotowe pracować z USA nad wzajemnym szacunkiem, pokojowym współistnieniem i osiągnięciem współpracy, w której obie strony wygrywają, nad znalezieniem właściwej drogi dla Chin i Stanów Zjednoczonych, nad funkcjonowaniem w zgodzie w nowej erze, co przyniesie korzyści zarówno obu krajom, jak i światu" - czytamy w komunikacie agencji Xinhua.

Zobacz wideo Zgorzelski komentuje słowa Sawickiego o potencjalnej koalicji z PiS

Relacje Chiny - Stany Zjednoczone

W podobnym tonie wypowiedział się wcześniej prezydent USA Joe Biden, który zapewnił, że jego kraj nie szuka konfliktu z Chinami. Nie jest wykluczone, że w przyszłym miesiącu dojdzie do spotkania Xi Jinpinga i Joe Bidena przy okazji szczytu G20 na Bali.

W ostatnich miesiącach stosunki między obydwoma mocarstwami były napięte, przede wszystkim ze względu na Tajwan. Wyspę, uznawaną przez Pekin za część komunistycznych Chin, odwiedzili ważni amerykańscy politycy, m.in. spikerka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Chiny odpowiedziały zakrojonymi na szeroką skalę ćwiczeniami wojskowymi w pobliżu Tajwanu.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: