CNN: Szef CIA odbył tajną podróż do Kijowa i spotkał się z Zełenskim. Powodem groźby nuklearne Rosji

Na początku października szef CIA udał się z wizytą do Kijowa - ujawnia CNN. W ukraińskiej stolicy Bill Burn spotkał ię z Wołodymyrem Zełenskim. Tematem spotkania miały być coraz większe obawy o to, iż Rosja użyje broni jądrowej.
Zobacz wideo Senat przyjął uchwałę o uznaniu rządu Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny

Informację o podróży szefa Centralnej Agencji Wywiadowczej przekazały CNN dwa zaznajomione ze sprawą źródła. - W czasie pobytu [w Kijowie] wzmocnił zobowiązanie USA do wspierania Ukrainy w jej walce przeciwko rosyjskiej agresji, w tym w postaci dalszej wymiany informacji wywiadowczych - przekazał jeden z amerykańskich urzędników.

Jak podkreśla CNN, Bill Burnsa odwiedził Ukrainę na początku października. Jego wizyta była związana z rosnącymi obawami o to, że Rosja w końcu spełni swoje groźby i użyje broni jądrowej. Szef CIA zaznaczył, że widzi dowody na to, Moskwa aktywnie przygotowuje się do podjęcia takich działań.

Źródła odmówiły podania innych szczegółów dotyczących podróży Burnsa do Kijowa.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Na zdjęciu: Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych debatuje w sprawie sytuacji na Ukrainie, czwartek, 22 września 2022 r."Deptanie zasad". Rosja zwołała posiedzenie. Chce storpedować śledztwo ONZ

Ćwiczenia zmasowanego ataku nuklearnego w Rosji

Ministerstwo Obrony Rosji przekazało, że w środę 26 października odbyły się ćwiczenia szkoleniowe z przeprowadzenia zmasowanego ataku nuklearnego. W trakcie ćwiczeń wojskami dowodził Władimir Putin.

"Na poligonie Kura na Kamczatce międzykontynentalny pocisk balistyczny Jars został wystrzelony z kosmodromu testowego Plesieck, a pocisk balistyczny Siniewa z Morza Barentsa. W realizację zadań zaangażowane były również samoloty dalekiego zasięgu Tu-95MS, które wystrzeliwały pociski manewrujące" - czytamy w komunikacie udostępnionym przez Kreml.

Jak podaje Kreml, wszystkie wystrzelone pociski osiągnęły swoje cele. "Zadania w ramach szkolenia zostały wykonane w całości przez wojska lądowe, morskie i powietrzne siły strategicznego odstraszania" - dodano w oświadczeniu.

Rakieta wystrzelona w Ukrainę - zdjęcie udostępnione przez MON RosjiWojska Putina przeprowadziły ćwiczenia zmasowanego ataku nuklearnego

Więcej o: