Atak terrorystyczny na meczet w Iranie. Nie żyje co najmniej 15 osób

W irańskim mieście Sziraz dokonano zamachu na meczet Szah Czeragh. Według państwowej agencji prasowej IRNA zginęło 15 osób, a 10 zostało rannych, inne źródła informują o 13 zabitych.

Do meczetu miało wtargnąć trzech uzbrojonych mężczyzn. Według agencji IRNA sprawcami mieli być sunniccy terroryści lub członkowie Państwa Islamskiego.

Agencja Nour news przekazała, że bojownicy, którzy przeprowadzili atak terrorystyczny, nie są obywatelami Iranu. Irańskie media państwowe poinformowały, że napastnicy byli przedstawicielami grupy Takfiri.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Takfiri to arabski i islamski termin oznaczający muzułmanina, który oskarża innego muzułmanina o bycie apostatą. Agencja Reutera przypomina, że tego określenia używa się w odniesieniu do sunnickich ekstremistów, m.in. z tzw. Państwa Islamskiego.

Czym jest meczet Szah Czeragh

Shah Cheragh to meczet, w którym znajduje się grób braci Ahmada i Mahometa, synów Musa al-Kadhim i braci Ali ar-Ridha. Obaj schronili się w mieście podczas prześladowań szyitów przez Abbasydów. Szah Czeragh to po persku "Król Światła".

Mauzoleum uchodzi za jedną z najpiękniejszych świątyń muzułmańskich w Iranie.

Zobacz wideo Ten święty dla islamu miesiąc co roku ma inną datę
Więcej o: