Spotkanie Scholza i Macrona w Paryżu o napięciach między krajami. "Nie ma współpracy, jaką mieliśmy z Merkel"

Nieporozumienia w kwestiach energetycznych i obronnych - to główne tematy spotkania kanclerza Niemiec Olafa Scholza z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Wizyta niemieckiego przywódcy w Pałacu Elizejskim odbywa się w kontekście napiętych relacji na linii Paryż-Berlin.

Przed wizytą niemieckiego kanclerza Pałac Elizejski wskazał, że obaj przywódcy będą kontynuowali rozpoczęte kilka dni temu w Brukseli rozmowy na temat obrony, gospodarki i energii. Biuro prezydenta Francji podkreśliło, że Francja i Niemcy chcą podejmować działania "w sposób zjednoczony i solidarny".

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Komisja ws. afery podsłuchowej? Pytamy wicemarszałka Sejmu
Spotkanie będzie też okazją do omówienia w duchu niezachwianego wsparcia dla Ukrainy ostatnich wydarzeń dotyczących wojny prowadzonej przez Rosję

- głosi komunikat Pałacu Elizejskiego. Kanclerz Niemiec ma przestawić prezydentowi Francji decyzje podjęte na wczorajszej konferencji w Berlinie dotyczącej odbudowy Ukrainy, zorganizowanej w ramach niemieckiej prezydencji w grupie G7.

Dziennikarka Sophie Pedder z paryskiego biura "The Economist", komentując spotkanie przywódców, również zwraca uwagę na napięcie pomiędzy obydwoma krajami. "Francja i Niemcy zazwyczaj zaczynają od niezgody" - pisze. Jak dodaje, jeden z francuskich oficjeli w rozmowie z nią miał stwierdzić, że obecnie pomiędzy krajami "nie ma takiej współpracy, jaką mieliśmy z Merkel".

Wizyta niemieckiego kanclerza odbywa się w dniu, w którym zaplanowane były dwustronne konsultacje rządowe w pałacu Fontainebleau pod Paryżem. Spotkanie przeniesiono na styczeń z powodu braku porozumienia w kluczowych sprawach. Paryż i Berlin nie zgadzają się między innymi w sprawie regulacji cen energii w Europie i niemieckiego projektu stworzenia europejskiej tarczy antyrakietowej, któremu sprzeciwia się Francja.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: