Kto może zastąpić Władimira Putina? Dwóch poważnych kandydatów. "Miedwiediew nie ma szans"

Kto może zastąpić Władimira Putina na czele Rosji? Szef Głównego Zarządu Wywiadu Ukrainy (HUR) Kyryło Budanow twierdzi, że Dmitrij Miedwiediew nie ma szans. Wskazał innych kandydatów.

Szef ukraińskiego wywiadu Kyryło Budanow był pytany przez dziennikarzy o możliwych następców Władimira Putina. Jego zdaniem najpoważniejszym kandydatem na to stanowisko jest 60-letni Siergiej Kirijenko. Taki scenariusz mógłby wejść w życie, jeśli "przekazanie władzy odbyłoby się w mniej-więcej pokojowy sposób" - podkreślał w rozmowie z "Ukraińską Pravdą" Budanow.

Zobacz wideo Miedwiediew: Myślę, że Putin boi się Nawalnego

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Kto zastąpi Władimira Putina? "Miedwiediew nie ma szans"

Kyryło Budanow odniósł się do aspiracji Dmitrija Miedwiediewa, byłego prezydenta i premiera Rosji, który mógłby ponownie zastąpić Władimira Putina. Jego zdaniem taki scenariusz nie jest prawdopodobny.

- Miedwiediew nie ma szans. Jeśli chodzi o syna Patruszewa, to przede wszystkim jego ojciec chce, aby został prezydentem. To jemu na tym najbardziej zależy. Czy [Dmitrij - red.] Patruszew ma szansę? Hipotetycznie tak - stwierdził szef ukraińskiego wywiadu.

Dmitrij Patruszew to rosyjski minister rolnictwa. Jego ojciec to Nikołaj Patruszew, rosyjski polityk i wojskowy.

Zdaniem Budanowa największe szanse na zastąpienie dyktatora Rosji ma Siergiej Kirijenko.

- Kirijenko postrzega siebie jako następcę Putina - stwierdził szef ukraińskiego wywiadu, podkreślając, że taki scenariusz jest najbardziej prawdopodobny przy założeniu "w miarę pokojowego" przekazania władzy w Rosji. Budanow podkreśla w rozmowie z Ukraińską Prawdą, że nastroje w Rosji są coraz gorsze.

- Nikt tam nie jest z tego zadowolony. Mówię tam nie dlatego, że nie lubię Rosji. Nie można jednak powiedzieć, że wszyscy tam są idiotami, o nie - stwierdził.

- To jest dla nich katastrofa, oni już doskonale to wiedzą. Zrozumieli, że to  jest koniec i muszą szukać wyjścia z sytuacji - stwierdził.

Władimir Putin (zdjęcie ilustracyjne)"Siłowicy" niezadowoleni z działań Kremla i przebiegu wojny w Ukrainie

Wojna w Ukrainie. Nerwowe działa Rosji

W związku z coraz trudniejszą sytuacją Rosji po ataku na Ukrainę Władimir Putin we wtorek zwołał posiedzenie rady koordynacyjnej. Tematem rozmów był ułatwienie mobilizacji i działania militarne na terenie Federacji Rosyjskiej. Mer Moskwy Siergiej Sobianin stwierdził, że na terenach graniczących z Ukrainą trzeba wprowadzić "dodatkowe środki bezpieczeństwa". Szczegóły spotkania zdradził amerykański Instytut Badań nad Wojną.

"Putin ocenił, że rosyjski rząd musi działać w szybkim tempie i zgodnie z niezwykle realistyczną oceną stanu bezpieczeństwa narodowego. Sobianin wskazał, że rosyjscy urzędnicy wprowadzają planowane środki bezpieczeństwa w całej Federacji Rosyjskiej" - napisało ISW w swoim raporcie. Więcej na ten temat tutaj.

Papież Franciszek (zdjęcie ilustracyjne)Nowa propozycja papieża w sprawie wojny w Ukrainie. "Jest gotów być pośrednikiem"

*********

Więcej o: