Rishi Sunak rozmawiał z Zełenskim. Wsparcie dla Ukrainy "będzie tak samo mocne jak zawsze"

"Doceniam, że pierwszy telefon, który wykonał nowy premier, był do Ukrainy" - napisał Wołodymyr Zełenski tuż po rozmowie z Rishim Sunakiem. Prezydent zaprosił nowego brytyjskiego szefa rządu do Ukrainy i liczy na pogłębienie wzajemnych stosunków między Londynem i Kijowem.

Premier Rishi Sunak we wtorek wieczorem (25 października) odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Zapewnił, że brytyjskie wsparcie dla Ukrainy jest niezachwiane - czytamy w komunikacie Downing Street. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Ile może potrwać jeszcze wojna w Ukrainie? Ekspert wyjaśnia

Rishi Sunak rozmawiał z Zełenskim. "Poparcie będzie tak silne, jak zawsze"

Rishi Sunak został premierem Wielkiej Brytanii we wtorek przed południem. Prezydent Ukrainy jest pierwszym zagranicznym przywódcą, z którym polityk rozmawiał tuż po objęciu nowego urzędu.

"Premier powiedział, że poparcie Wielkiej Brytanii dla Ukrainy będzie tak silne, jak zawsze, a prezydent Zełenski może liczyć na to, że jego rząd będzie solidarny" - przekazał rzecznik Downing Street. "Obaj przywódcy zgodzili się, że należy nadal wywierać presję na barbarzyński reżim Putina poprzez dalsze sankcje gospodarcze" - dodał. 

Sunak podkreślił także znaczenie pracy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Ukrainie dla  bezpieczeństwa jądrowego i zapewnienia transparentności w obliczu wszelkich dezinformacji. Wyraził  nadzieję, że wkrótce zobaczy się z Wołodymyrem Zełenskim osobiście.

Wołodymyr Zełeński: "Doceniam, że pierwszy telefon był do Ukrainy"

Prezydent Ukrainy odniósł się do rozmowy z premierem Wielkiej Brytanii w mediach społecznościowych. Wyraził przekonanie, że dwustronne relacje brytyjsko-ukraińskie będą się pogłębiać.

"Doskonała rozmowa z Rishim Sunakiem. Ustaliliśmy, że napiszemy nowy rozdział w relacjach brytyjsko-ukraińskich, ale historia jest ta sama - pełne wsparcie w obliczu rosyjskiej agresji. Doceniam, że pierwszy telefon, który wykonał nowy premier, był do Ukrainy" - przekazał na Twitterze.

Zełeński wypowiedział się także na ten temat w swoim najnowszym wystąpieniu do narodu. - Zaprosiłem premiera Wielkiej Brytanii, by odwiedził Ukrainę - przekazał na Facebooku. - Jestem wdzięczny wszystkim, którzy pomagają nam walczyć o wolność, jestem wdzięczny wszystkim, którzy walczą i pracują dla naszego zwycięstwa. […] Jestem wdzięczny wszystkim naszym żołnierzom, którzy teraz utrzymują swoje pozycje, niszczą okupantów i dają Ukrainie poczucie wiary w naszą przyszłość - dodał.

Joe Biden kolejnym przywódcą w spisie połączeń Sunaka

Kolejnym przywódcą, z którym rozmawiał nowy premier Rishi Sunak, był Joe Biden. Politycy omawiali rolę, jaką oba kraje: USA i Wielka Brytania, odgrywają we wspieraniu mieszkańców Ukrainy. Zapewnili również, że Władimir Putin w tej wojnie poniesie porażkę.

"Prezydent Biden powiedział, że Wielka Brytania pozostaje najbliższym sojusznikiem Ameryki, a premier zgodził się co do ogromnej siły tych relacji. Przywódcy omówili zakres współpracy brytyjsko-amerykańskiej, zarówno dwustronnej, jak i w regionach takich jak Indo-Pacyfik, gdzie pakt AUKUS stanowi część naszych wysiłków na rzecz zwiększenia stabilności i przeciwdziałania wrogim wpływom Chin" - napisano w wydanym komunikacie.

Joe BidenJoe Biden ostrzega przed republikanami: Ci ludzie nie rozumieją

Więcej o: