Chiny. Xi upokorzył byłego prezydenta. Powodem ma być "czerwona teczka" [WIDEO]

Były prezydent Chin - Hu Jintao - został wyprowadzony z ostatnich obrad partii przed przemówieniem prezydenta kraju Xi Jinpinga. W mediach pojawiło się właśnie nowe nagranie, które pokazuje, co działo się chwilę przed wyproszeniem polityka z sali. Powodem ma być zawartość "czerwonej teczki".

W sobotę zakończył się XX zjazd Komunistycznej Partii Chin. Następnego dnia prezydent kraju pojawił się na konferencji, gdzie pokazał się z głównym kierownictwem partii. Przed przemówieniem Xi Jinpinga doszło jednak do bardzo nieprzyjemnej sytuacji. Z sali na oczach kamer wyproszony został były prezydent Chin - Hu Jintao.

Chiny. Były prezydent wyproszony przed przemówieniem Xi Jinpinga. Zabrano mu czerwoną teczkę

Chińska agencja prasowa Xinhua twierdzi, że Hu Jintao źle się poczuł podczas obrad, a dwaj mężczyźni, którzy pojawili się przy byłym prezydencie Chin, mieli pomóc mu opuścić salę. Teraz pojawiło się nowe nagranie, na którym widać, że wcześniej Hu zabrano czerwoną teczkę z dokumentami. 

Xi Jinping opuszcza konferencję, by wskazać członków swojego PolitbiuraNiemiecka prasa o wyborze Xi: Chiny stają się czynnikiem ryzyka

Do nagrania dotarli dziennikarze agencji Reuters - pochodzą one z materiałów singapurskiego Channel News Asia (CNA). Wideo pokazuje, jak 79-letni Hu Jintao rozmawia z przewodniczącym Stałego Komitetu chińskiego parlamentu - Li Zhanshu. To właśnie on zabrał byłemu prezydentowi kraju dokumenty. Następnie widać, jak Xi Jinping długo wydaje polecenia innej osobie. Mężczyzna ten następnie zabiera czerwoną teczkę próbuje przekonać Hu Jintao do wyjścia. 

Hu, który siedział na lewo od Xi, ostatecznie został wyprowadzony z sali przez dwie osoby. Wcześniej wyraźnie zdezorientowany polityk próbował jednak porozmawiać z Jinpingiem - dotknął go w ramię i coś do niego mówił. Ten jednak nie chciał wdawać się w żadne dyskusje - odpowiedział mu w kilku słowach, po czym Hu został szybko skierowany do drzwi. 

Rzecznik MSZ Chin w poniedziałek 24 października unikał pytań ws. ujawnionego nagrania. Wang Wenbin powtórzył jedynie wersję o złym samopoczuciu Hu. Co ciekawe, większość krajowych mediów w ogóle nie poinformowała o tym incydencie. "Nowy materiał Channel News Asia nie obala oficjalnego twierdzenia, że Hu był chory. Ale sugeruje też, że sposób, w jaki odebrano mu dokumenty, które miał przed sobą, odegrał pewną rolę w tym incydencie" - komentuje BBC.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Papież FranciszekChiny potwierdzają umowę z Watykanem

Główny specjalista Programu chińskiego w Ośrodku Studiów Wschodnich - Michał Bogusz - w rozmowie z PAP przekazał, że w teczce "znajdowała się lista członków nowego Komitetu Centralnego, w którym nie znalazł się syn Hu" - a to było mu rzekomo obiecane przez Xi.

Zobacz wideo Rosję i Chiny łączy ścisłe partnerstwo na wielu płaszczyznach?
Więcej o: