Nowy brytyjski premier. Rishi Sunak: Naprawię błędy poprzedniczki, nie zadłużę przyszłych pokoleń

Rishi Sunak, nowy brytyjski premier zadeklarował, że naprawi błędy poprzedniczki i, że nie zadłuży przyszłych generacji. Jak powiedział, chce spróbować zbilansować budżet. Jednocześnie zadeklarował, że będzie kierował się "współczuciem" oraz nie zapomni o efektach społecznych takiej polityki.

Na Downing Street Rishi Sunak przemawiał po raz pierwszy jako szef rządu. Obiecywał, że zapewni stabilność po tygodniach niepewności za czasów Liz Truss.

- Popełniono pewne błędy. Nie ze złej woli. Wręcz przeciwnie. A jednak - były to błędy. Wybrano mnie na lidera partii i na waszego premiera częściowo po to, bym je naprawił. Praca nad tym zaczyna się już teraz - zapewnił Rishi Sunak.

Zobacz wideo Kwiatkowski o ustawie PiS bis: Do towarzyszy z PiS dotarło, że nie wygrają wyborów

Sunak: Do dzisiejszych wyzwań będę podchodził ze współczuciem 

Rishi Sunak przypomniał, że na początku pandemii jako minister finansów stworzył bezprecedensowy program wspierania zatrudnienia. - Obiecuję jedno: do dzisiejszych wyzwań będę podchodził z tym samym współczuciem - zapewnił.

- Rząd, któremu przewodzę nie zostawi następnej generacji - waszych dzieci i wnuków z długiem tak wielkim, że my nie byliśmy w stanie go spłacić - dodał nowy premier.

Opozycja obawia się, że oznacza to politykę zaciskania pasa i oszczędności, które uderzą w ubogich i pogorszą jakość usług społecznych. Pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon apelowała w poniedziałek, by nowy premier "nie uruchamiał kolejnej fali polityki zaciskania pasa"

Po audiencji u króla Karola III Rishi Sunak został pięćdziesiątym siódmym brytyjskim premierem.

Więcej o: