Chiny potwierdzają umowę z Watykanem. Franciszek tłumaczył: "dyplomacja taka jest"

Chińskie MSZ potwierdziło wcześniejsze doniesienia o przedłużeniu porozumienia zawartego z Watykanem. Papież Franciszek kilka miesięcy temu mówił, że ma nadzieję, iż do tego dojdzie. - Dyplomacja taka jest. Kiedy stoisz w obliczu impasu, trzeba znaleźć możliwą, a nie idealną drogę wyjścia - mówił.

Chiny oficjalnie nie utrzymują stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską, choć w ostatnich latach podejmowano działania zmierzające do zbliżenia. Nie jest to łatwe, gdyż chrześcijanie w Chinach wciąż poddawani są prześladowaniom, o ile nie chcą podporządkować się tamtejszym władzom.

Zobacz wideo Ociepa o usterce w samolocie Błaszczaka: Wątpię w tezę o tym, że Chiny zabroniły przelotu

Chiny o umowie z Watykanem. "Porozumienie przedłużone"

Pod koniec września 2018 roku przedstawiciele Watykanu i Chińskiej Republiki Ludowej zawarli porozumienie dotyczące wyświęcania biskupów katolickich w Chinach (pełnej treści dokumentu nigdy nie podano do publicznej wiadomości, dotąd mianowanych zostało tylko sześciu biskupów). Na mocy porozumienia decyzja o udzieleniu zgody należy do papieża, choć kandydaci na biskupów wskazywani są przez chiński kościół patriotyczny za zgodą komunistycznych władz. Wcześniej zdarzały się sytuacje, kiedy biskupów wyświęcano w Chinach bez zgody papieża. "Porozumienie zawierane jest na dwa lata i obecnie zostało po raz drugi przedłużone" - poinformowało chińskie MSZ.

W tym roku Watykan zabiegał o spotkanie papieża Franciszka z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem podczas gdy obaj przebywali tego samego dnia w stolicy Kazachstanu. Do spotkania jednak nie doszło. Watykan utrzymuje nuncjaturę apostolską na Tajwanie, co uniemożliwia unormowanie relacji dyplomatycznych z Pekinem. W Chinach jednak chrześcijanie kościołów niepodporządkowanych władzom poddawani są represjom, a z przestrzeni publicznej w wielu miejscowościach usuwane są krzyże.

Od początku prezydentury Xi Jinpinga chińskie władze zaostrzyły kontrolę nad wszelkimi zgromadzeniami religijnymi, nawet tymi działającymi w świetle chińskiego prawa legalnie. Represjom poddawani są chrześcijanie kościołów podziemnych, które nie chcą zgodzić się na zwierzchnictwo komunistycznych władz.

Papież Franciszek mówił w lipcu tego roku, że ma nadzieję, iż w październiku porozumienie Watykanu z Pekinem zostanie odnowione. - Rozmowy przebiegają dobrze i mam nadzieję, że w październiku porozumienie zostanie odnowione - deklarował. Papież odpowiedział też na krytykę porozumienia Watykan-Pekin. - Dyplomacja taka jest. Kiedy stoisz w obliczu impasu, trzeba znaleźć możliwą, a nie idealną drogę wyjścia - mówił, cytowany przez Agencję Reutera.

Czytaj więcej: Odnowienie umowy Watykan-Chiny coraz bliżej. Komuniści ostrzegli biskupów przed "wpływem zagranicy"

Więcej o: