Rishi Sunak - kim jest nowy, najmłodszy premier Wielkiej Brytanii? Milioner, który mówił "tak" brexitowi

Rishi Sunak będzie nowym brytyjskim premierem, pięćdziesiątym siódmym w historii. Zwyciężył w wyścigu do fotela nowego szefa Partii Konserwatywnej. Jego jedyna rywalka, Penny Mordaunt, wycofała się z rywalizacji. Co wiemy o nowym premierze?

Rishi Sunak ma 42 lata - co oznacza, że będzie najmłodszym premierem Wielkiej Brytanii, jak również pierwszym szefem rządu o pochodzeniu brytyjsko-azjatyckim. Urodził się w Southampton, jego rodzina ma indyjskie korzenie. Informację o tym, że zostanie nowym premierem, przekazano w poniedziałek po godzinie 15 czasu polskiego. W niedzielę okazało się, że nie będzie też wielkiego politycznego powrotu Borisa Johnsona. Były premier ogłosił, że wycofuje się z wyścigu, bo jego partia jest zbyt podzielona w stosunku do jego kandydatury.

Sunak jeszcze w tym tygodniu stanie się premierem Zjednoczonego Królestwa.

Zobacz wideo Jak będzie wyglądała Wielka Brytania pod panowaniem Karola III?

Rishi Sunak nowym premierem Wielkiej Brytanii. Co o nim wiemy?

Ojciec Sunaka był lekarzem, a matka prowadziła własną aptekę. Jak podkreśla polityk na swojej stronie internetowej, jego rodzice z oddaniem służyli lokalnej społeczności.

Rishi Sunak zdobył dyplom prestiżowego kierunku polityka, filozofia i ekonomia na Uniwersytecie Oksfordzkim. Studiował również na Stanford University w Stanach Zjednoczonych, gdzie ukończył studia Master of Business Administration (MBA). Był współwłaścicielem dużej firmy inwestycyjnej, która współpracowała m.in. z przedsiębiorstwami z Doliny Krzemowej.

W 2015 roku został po raz pierwszy wybrany posłem do Izby Gmin. Pełnił funkcję podsekretarza stanu w Departamencie Mieszkalnictwa, Społeczności i Samorządu Lokalnego. Był ministrem finansów podczas pandemii, przygotował bezprecedensowy program wsparcia dla biznesu i pracowników. Jego poglądy gospodarcze są bliskie wolnorynkowemu skrzydłu partii, w tradycji Margaret Thatcher. 5 lipca 2022 roku sprzeciwił się ówczesnemu premierowi Borisowi Johnsonowi i podał się do dymisji.

Wcześniej Sunak był młodszym ministrem w rządzie Theresy May. Był jednym ze zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Jest jednym z najbogatszych ludzi w kraju, znalazł się w zestawieniu "Lista Bogaczy" publikowanym każdego roku przez "Sunday Times". Bycie milionerem zawdzięcza miedzy innymi małżeństwu z Akshatą Murty - projektantkę i córkę miliardera Nagavary Murthy’ego (założyciela indyjskiej firmy informatycznej Infosys). 

"Głos ekonomicznego rozsądku"

Latem Rishi Sunak odpadł w finale. Mimo że opowiedzieli się za nim posłowie, w głosowaniu członków partii w całym kraju został pokonany przez Liz Truss. Prezentował się wówczas jako głos ekonomicznego rozsądku, apelował o zbilansowanie budżetu i przestrzegał przed pomysłami gospodarczymi rywalki. 

Jego zwolennicy mówili, że w trudnych czasach trzeba postawić na jego doświadczenie i kompetencje ekonomiczne, szczególnie po ryzykownej strategii, jaką przyjęła jego poprzedniczka. Na wieść o tym, że jest faworytem, pozytywnie zareagowały rynki: funt się umocnił, a rentowność obligacji spadła.

Część Torysów nie lubi jednak Rishiego Sunaka, obwiniając go za przyspieszenie upadku Borisa Johnsona. Zjednoczenie partii będzie jednym z zadań, które stoją przed nowym premierem.

Więcej o: