Wielka Brytania. Woskowa figura króla Karola III obrzucona ciastem przez aktywistów

Aktywiści z ruchu Just Stop Oil obrzucili ciastem z kremem figurę woskową króla Karola III, która znajduje się w muzeum Madame Tussaud. To protest przeciwko wydawaniu przez brytyjski rząd nowych licencji na wydobycie ropy i gazu.
Zobacz wideo Jak będzie wyglądała Wielka Brytania pod panowaniem Karola III?

Od początku października grupa Just Stop Oil protestuje w Londynie przeciw wydawaniu przez brytyjski rząd nowych licencji na wydobycie ropy i gazu. W poniedziałek na Twitterze ruchu pojawiło się nagranie, na którym widać jak aktywiści klimatyczni - 20-letnia Eilidh McFadden i 29-letni Tom Johnson - dwukrotnie obrzucają twarz woskowej figury króla Karola III, która znajduje się w muzeum Madame Tussaud w brytyjskiej stolicy, ciastem z kremem.

- Nasze żądanie jest jasne: po prostu wstrzymajcie nowe licencje na ropę i gaz. To bułka z masłem - powiedzieli aktywiści. Nagranie można obejrzeć poniżej:

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Londyn. Dwóch aktywistów Just Stop Oil zamknęło most nad przejściem Dartford, blokując m.in. transport ropy z terminali rozładunkowych na południeWlk. Brytania. Aktywiści weszli na 84-metrowy most i sparaliżowali Londyn

Karol III nie weźmie udziału w COP27

Just Stop Oil podkreśla, że akcja odbywa się kilka tygodni przed szczytem klimatycznym COP27 w Egipcie (16-18 listopada). Według wstępnych informacji miał w nim wziąć udział Karol III, jednak miała się temu sprzeciwić była już premierka Wielkiej Brytanii Liz Truss. 

Przypomnijmy, w zeszłym roku Karol - jeszcze jako książę Walii - uczestniczył w szczycie COP26. Jednak królowi nie wolno ingerować w politykę, a tak postrzegane są kwestie klimatyczne. Nowy monarcha w przemówieniu po śmierci matki mówił, że jego życie "oczywiście się zmieni, gdy" podejmie się "nowych obowiązków".

- Nie będzie już dłużej możliwe, abym poświęcał tyle czasu i energii organizacjom charytatywnym i sprawom, na których tak bardzo mi zależy. Ale wiem, że ta ważna praca będzie kontynuowana przez innych - powiedział.

Wcześniej aktywistki oblały zupą pomidorową obraz Vincenta van Gogh. Zostały aresztowane i usłyszały przed sądem zarzuty zniszczenia mienia i wtargnięcia na teren londyńskiej Galerii Narodowej przy Trafalgar Square.

Aktywistki oblały słynne Słoneczniki van Gogha zupą, a potem przykleiły się do ściany Galerii Narodowej w Londynie. To w ramach protestu przeciw koncernom paliwowym. 14.10.2022. National Gallery, Londyn.Oblały zupą pomidorową "Słoneczniki" van Gogha. Są zarzuty i są wyjaśnienia

Więcej o: