Benedykt XVI na nowych zdjęciach - trudno go rozpoznać. "Jestem człowiekiem u schyłku życia" [ZDJĘCIA]

W mediach społecznościowych pojawiły się nowe, niepokojące zdjęcia Benedykta XVI. Papież-senior spotkał się ostatnio z duchownymi ze Stanów Zjednoczonych. Na fotografiach widać zmęczonego i szczuplejszego Benedykta XVI.

Benedykt XVI wziął ostatnio udział w spotkaniu z księdzem Mauricem Agbaw-Ebai z amerykańskiego Seminarium świętego Jana Chrzciciela w Bostonie. Duchowny udostępnił następnie w mediach społecznościowych zdjęcia papieża-seniora. Są to też pierwsze od dawna fotografie, na którym widać, jak teraz wygląda była głowa Kościoła katolickiego. 

Zobacz wideo Czy papież Franciszek przyleci do Polski? Szrot: To jest decyzja Ojca Świętego. Prezydent go zaprosił

Watykan. Nowe zdjęcia Benedykta XVI. "Mogę powiedzieć za św. Pawłem: Zachowałem wiarę!"

"Krótko mówiąc jestem teologicznym fanem Ratzingera i z perspektywy czasu mógłbym napisać ponad milion słów o jego osobie i jego pracy jako teologa. Szczerze modliłem się, abym kiedyś go spotkał, aby podziękować mu za to, że dał tyle swojego intelektu i woli" - napisał na stronie seminarium ks. Agbaw-Ebai. 

"Pożegnanie z Benedyktem XVI było bardzo wzruszające i nigdy nie zapomnę ostatniej rzeczy, którą mi powiedział, gdy go pocałowałam na pożegnanie! 'Jestem człowiekiem u schyłku życia, który może powiedzieć za św. Pawłem: Zachowałem wiarę!'" - napisał dalej duchowny. Benedykt XVI przekazał też list do członków seminarium. W niemal czterostronicowym maszynopisie Ratzinger przedstawił swoje rozważania na temat soboru watykańskiego II. 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Na fotografiach widać, że wiek i choroby dały się we znaki Benedyktowi XVI, który abdykował w 2013 roku. Użytkownicy mediów społecznościowych zauważyli, że papież-senior mocno stracił na wagę. W 2018 roku brat Benedykta XVI, Georg Ratzinger powiedział, że jego brat cierpi na postępujący paraliż. Później informację tę zdementowała Stolica Apostolska.

94-letni emerytowany papież porusza się na wózku inwalidzkim i korzysta z chodzików. Na początku 2022 roku przewodniczący zarządu Fundacji Josepha Ratzingera - o. Federico Lombardi - wyznał, że Benedykt XVI jest w stanie samodzielnie zrobić tylko kilka kroków. Papież senior mieszka nadal w byłym klasztorze "Mater Ecclesiae" w Ogrodach Watykańskich.

Więcej o: