Wielka Brytania. Dziś możemy poznać nazwisko następcy Liz Truss. Kim jest faworyt Rishi Sunak?

W poniedziałek możemy poznać nazwisko nowego brytyjskiego premiera. Boris Johnson ogłosił, że nie weźmie udziału w wyścigu do fotela szefa Partii Konserwatywnej. Faworytem jest teraz były minister finansów, Rishi Sunak. Kim jest polityk?
Zobacz wideo Jak będzie wyglądała Wielka Brytania pod panowaniem Karola III?

"Hasta la vista, baby" - tymi słowy Boris Johnson żegnał się z Izbą Gmin. Latem sugerował, że wróci, jednak nominacje od kolegów i koleżanek partyjnych nie spływały tak, jak się tego spodziewał. Wiele ważnych postaci prawego skrzydła partii deklarowało poparcie dla Rishiego Sunaka, a nie dla byłego premiera. Ostatecznie opór w ugrupowaniu okazał się zbyt duży, a obawy, że nawet w przypadku zwycięstwa partią nie będzie się dało sterować - zbyt realne.

Faworytem jest teraz właśnie Rishi Sunak, były minister w rządzie Johnsona. Był finalistą już w poprzednim, wrześniowym wyścigu. Prezentował się jako głos ekonomicznego rozsądku - przestrzegał przed pomysłami gospodarczymi Liz Truss, a większość jego prognoz się sprawdziła. Tyle że część Konserwatystów nie darzy go sympatią, winiąc za przyspieszenie upadku Borisa Johnsona.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Boris JohnsonJohnson wycofał się z wyścigu o fotel brytyjskiego premiera. Faworytem Sunak

W poniedziałek możemy poznać nazwisko następcy Liz Truss

Rishi Sunak osiągnął już próg stu nominacji poselskich wymaganych do tego, by oficjalnie wejść do wyścigu. Na razie jest jedyny i jeśli nie zmieni się to do poniedziałkowego popołudnia, albo jeśli jego rywalka wycofa kandydaturę, były minister finansów stanie się nowym szefem partii, a wkrótce potem - premierem.

Jest też druga możliwość. Próg może również przekroczyć Przewodnicząca Izby Gmin, Penny Mordaunt, która obecnie ma ponad 20 nominacji. Wtedy odbędą dwa głosowania. Najpierw - jeszcze w poniedziałek - posłowie ustawiliby dwójkę kandydatów w kolejności - po to, by pokazać członkom Partii Konserwatywnej, kto jest ich faworytem. Następnie głosowałoby szersze grono: członkowie ugrupowania w całym kraju. Rezultaty poznalibyśmy w piątek.

Kim jest Rishi Sunak?

Rishi Sunak ma 42 lata. Urodził się w Southampton, jego rodzina ma indyjskie korzenie. Jego ojciec był lekarzem, a matka prowadziła własną aptekę. Jak podkreśla polityk na swojej stronie internetowej, jego rodzice z oddaniem służyli lokalnej społeczności.

Zdobył dyplom prestiżowego kierunku polityka, filozofia i ekonomia na Uniwersytecie Oksfordzkim. Studiował również na Stanford University w Stanach Zjednoczonych, gdzie ukończył studia Master of Business Administration (MBA). Był współwłaścicielem dużej firmy inwestycyjnej, która współpracowała m.in. z przedsiębiorstwami z Doliny Krzemowej.

W 2015 roku został po raz pierwszy wybrany posłem do Izby Gmin. Pełnił funkcję podsekretarza stanu w Departamencie Mieszkalnictwa, Społeczności i Samorządu Lokalnego. Był ministrem finansów podczas pandemii, przygotował bezprecedensowy program wsparcia dla biznesu i pracowników. Jego poglądy gospodarcze są bliskie wolnorynkowemu skrzydłu partii, w tradycji Margaret Thatcher. 5 lipca 2022 roku sprzeciwił się ówczesnemu premierowi Borisowi Johnsonowi i podał się do dymisji.

Jest jednym z najbogatszych ludzi w kraju, znalazł się w zestawieniu "Lista Bogaczy" publikowanym każdego roku przez "Sunday Times".

Prywatnie ma żonę i dwie córki - Krishnę i Anoushkę.

Katastrofa samolotu wojskowego w IrkuckuRosja. Wojskowy samolot rozbił się o budynek mieszkalny. Nie żyją piloci

Liz Truss rezygnuje z urzędu

W czwartek, po 45 dniach urzędowania, Liz Truss zrezygnowała ze stanowiska premierki Zjednoczonego Królestwa. - Nie mogę już sprawować mandatu i nie mogę sprawować władzy powierzonej mi przez Partię Konserwatywną - powiedziała, dodając, że chciała zapewnić Brytyjczykom stabilność w trudnych czasach. Jej reformy przyniosły jednak pogłębienie kryzysu gospodarczego na Wyspach Brytyjskich.

Dzień wcześniej w brytyjskim parlamencie musiała bronić się przed wezwaniami do złożenia dymisji. Przeciwko jej polityce buntowali się nawet członkowie jej własnej partii.

Więcej o: