Xi Jinping po raz trzeci na czele Komunistycznej Partii Chin. "Dokonaliśmy dwóch cudów"

Xi Jinping pozostanie przywódcą Chin. Komitet Centralny Komunistycznej Partii Chin wybrał go na stanowisko Sekretarza Generalnego na trzecią, pięcioletnią kadencję. Wyboru dokonano w tajnym głosowaniu na zakończenie trwającego tydzień Zjazdu KPCh. Zdaniem ekspertów w najbliższym czasie możemy spodziewać się agresywnej polityki zagranicznej Chin.

Podczas spotkania z dziennikarzami w Pałacu Ludowym w Pekinie Xi Jinping powiedział, że świat potrzebuje Chin, a Chiny nie mogą się rozwijać bez świata. Stwierdził, że po ponad 40 latach niesłabnących wysiłków mających na celu reformy i otwarcie, Chiny "dokonały dwóch cudów". Są nimi szybki rozwój gospodarczy i długoterminowa stabilizacja społeczna.

Xi podziękował partii za zaufanie, przekazał, że kraj osiągnął swój cel, jakim jest ustanowienie "społeczeństwa umiarkowanie zamożnego". - Teraz podejmujemy kolejne kroki, by przekształcić Chiny w nowoczesny kraj socjalistyczny pod każdym względem - dodał, zapowiadając rozpoczęcie "chińskiej drogi do modernizacji".

Chiński przywódca powtórzył swój sztandarowy cel "odmłodzenia narodu chińskiego" – często nazywany "chińskim marzeniem".

Pozostanie Xi Jinping na stanowisku na trzecią kadencję jest możliwe, dzięki wprowadzeniu zmian w konstytucji. Zniosły one kadencyjność urzędu i cenzus wiekowy. 

Xi opiera władzę na trzech funkcjach: pierwszego sekretarza partii, zwierzchnika sił zbrojnych oraz prezydenta. Na XX zjeździe KPCh otrzymał zgodę na pełnienie przez kolejną kadencję dwóch pierwszych ról, trzecią otrzyma oficjalnie w marcu.

Zobacz wideo Ociepa o usterce w samolocie Błaszczaka: Wątpię w tezę o tym, że Chiny zabroniły przelotu

W niedzielę podano także skład Biura Politycznego. Stephen McDonell z BBC podaje, że w Biurze Politycznym Xi otoczył się wyłącznie lojalnymi ludźmi. Jedynym zaskoczeniem jest brak protegowanego byłego przywódcy Hu Jintao, który znalazł się poza składem. 

BBC dodaje, że wśród 24 najważniejszych dygnitarzy partii nie ma ani jednej kobiety. Redakcja podkreśla, że odzwierciedla to silnie patriarchalny charakter Komunistycznej Partii Chin i chińskiego społeczeństwa.

Analitycy: Gospodarka Chin przed poważnymi wyzwaniami. W polityce zagranicznej Xi będzie agresywny

Analitycy CNN podkreślają z kolei, że gospodarka Chin stoi przed poważnymi wyzwaniami, w tym spadkiem wartości nieruchomości, starzeniem się populacji, ciągłym wpływem surowych restrykcji związanych z COVID-em, wprowadzonych przez Xi oraz pogorszeniem stosunków amerykańsko-chińskich.

Zaporoże. Jeden z budynków mieszkalnych po ataku rakietowym.Miasto gruzów, cel regularnych ataków. "Jeden dzień w..." Zaporożu

- Xi uważa, że utrzymanie partii przy władzy zależy od silnego państwa, które (...) kontroluje swoich obywateli - powiedziała Sonja Opper, profesor Uniwersytetu Bocconi i ekspert od chińskiej gospodarki.

Pod rządami Xi partia zwiększyła inwigilację i kontrolę nad chińską diasporą, zastraszając i nękając tych, którzy odważą się mówić, że sprzeciwiają się z polityką obecnego władcy.

W jej ocenie taka strategia prawdopodobnie osłabi produktywność, kreatywność i innowacyjność Chin w perspektywie średnio- i długoterminowej. Analitycy spodziewają się, że potencjalny wzrost gospodarczy Państwa Środka wyniesie średnio od 4 proc. do 4,5 proc. rocznie w tej dekadzie, a spadnie poniżej tych wartości już po 2030 roku.

Wołodymyr ZełenskyZełenski postawił warunek ws. rozmów z Rosją: Każda wojna kończy się dyplomacją

Eksperci: Chiny chcą wygrać lokalne wojny

CNN podkreśla, że Chiny mogą teraz pochwalić się największą na świecie marynarką wojenną, na której pływają niektóre z najnowszych i najpotężniejszych okrętów wojennych. Ich siły powietrzne zaopatrują się w nowoczesne myśliwce i bombowce. Dysponują również siłami rakietowymi z zasięgiem niespotykanym dotąd w Azji.

Eksperci spodziewają się, że na froncie polityki zagranicznej, w trzeciej kadencji Xi i później, powinniśmy spodziewać się bardziej agresywnych Chin.

Coraz częściej w państwowych, propagandowych mediach występuje narracja, że Zachód i Ameryka próbują powstrzymać kraj. Xi podkreśla, że Chińczycy muszą silnie przeciwstawić się tej zewnętrznej sile, która chce podkopać ich kraj.

Więcej o: