Ukraińskie wojska: Rosjanie próbują opuścić Chersoń. "Zabierają mieszkańcom samochody"

W raporcie ukraińskiego sztabu opublikowanym w mediach społecznościowych czytamy, że wojska rosyjskie całkowicie opuściły miejscowości Czariwne i Czkałowe. Ponadto z Berysławia ewakuowano oficerów i personel medyczny. Żołnierze mają też uciekać z Chersonia.

Rosjanie przeprowadzili dziś 40 ataków rakietowych na ukraińską infrastrukturę energetyczną - informuje Sztab Generalny Ukrainy. Według informacji dowództwa pojedyncze jednostki wojsk rosyjskich opuszczają obwód chersoński.

Ukraińskie wojsko o ucieczce rosyjskich żołnierzy. Padają nazwy kolejnych miejscowości

W raporcie sztabu opublikowanym w mediach społecznościowych czytamy, że wojska rosyjskie całkowicie opuściły miejscowości Czariwne i Czkałowe. Ponadto z Berysławia ewakuowano oficerów i personel medyczny. Według strony ukraińskiej coraz częściej zdarzają się przypadki grabieży w Cherosniu i w okolicznych miejscowościach. Rosjanie zabierają mieszkańcom samochody i próbują opuścić miasto przez przeprawę promową w rejonie Mostu Antoniwskiego.

W ciągu dnia armia rosyjska ponownie masowo ostrzelała ukraińską infrastrukturę energetyczną. Jak ustalił Sztab Generalny, Rosjanie przeprowadzili 40 ataków rakietowych i 16 ataków z wykorzystaniem irańskich dronów Shahed-136. Wojsko ukraińskie zestrzeliło 20 pocisków manewrujących i 11 bezzałogowców. W wyniku ataków są problemy z dostępem do prądu w dziesięciu ukraińskich obwodach, między innymi w regionach chmielnickim, czerkaskim i mikołajowskim.

Zobacz wideo Ile może potrwać jeszcze wojna w Ukrainie? Ekspert wyjaśnia

Ukraina. Trwają intensywne walki

Ukraińskie dowództwo podało także, że Rosjanie nadal prowadzą działania ofensywne w obwodzie donieckim, w okolicach Bachmutu i Awdijewki. Oddziały ukraińskie odparły ataki wroga w miejscowości Bachmut, Ozaryaniwka i Odradiwka.

W sobotę trwał intensywny ostrzał terytorium Ukrainy. Rosyjskie rakiety trafiły m.in. w obiekty infrastruktury energetycznej w obwodzie kirowohradzkim, chmielnickim, ale też na zachodzie kraju - w Równem, a także w Łucku i obwodzie wołyńskim Uszkodzona została też infrastruktura energetyczna w obwodzie odeskim. Jak podkreśla Serhij Bratczuk, rzecznik władz obwodu odeskiego, rano miały miejsce dwa uderzenia rakietowe na obiekt infrastruktury energetycznej. W efekcie część miejscowości jest pozbawiona prądu, ranne zostały trzy osoby.

Według ukraińskiego operatora Ukrenerho skala zniszczeń infrastruktury jest większa niż ta powstała wyniku zmasowanego ataku rakietowego na początku zeszłego tygodnia. Część rakiet nie doleciała do celu. O strąceniu pięciu rakiet donoszą m.in. władze Kijowa. Według dowództwa ukraińskich Sił Powietrznych Rosjanie atakowali za pomocą rakiet X-101 oraz "Kalibr" 18 z 33 rakiet udało się zestrzelić.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: