Ukraina. Rosjanie atakują infrastrukturę energetyczną. Zełenski: Typowa taktyka terrorystów

"Typowa taktyka terrorystów" - tak Wołodymyr Zełenski określił rosyjskie ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną. Prezydent poinformował, że tylko w sobotę na Ukrainę spadło 36 rosyjskich rakiet, z czego większość - jak zaznaczył - została zestrzelona. Na skutek rosyjskich ataków półtora mln osób nie ma prądu.
Zobacz wideo Buzek: Ukraina, jeśli chodzi o drogę do UE, to specjalny przypadek

Wołodymyr Zełenski nazwał ataki wojsk rosyjskich terroryzmem i zaapelował do społeczności międzynarodowej o reakcję. "Agresor nadal terroryzuje nasz kraj. W nocy wróg przypuścił zmasowany atak. (...) To zdjęcie [załączone do wpisu - red.] to tylko jeden z przykładów tego, jak wróg próbuje nas złamać! To podłe uderzenia w obiekty infrastruktury krytycznej" - napisał prezydent Ukrainy w mediach społecznościowych.

"To typowa taktyka terrorystów. Świat może i musi powstrzymać ten terror" - podkreślił polityk. Podziękował też żołnierzom obrony powietrznej i służbom energetycznym, które obecnie pracują nad przywróceniem elektryczności, za ich pracę.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Dmitrij PieskowDmitrij Pieskow o Nord Stream: Prawda wielu zaskoczy

Ukraina: Prawie półtora mln konsumentów zostało bez prądu z powodu ataków Rosji

Przypomnijmy - Rosjanie masowo ostrzeliwują obiekty infrastruktury energetycznej na Ukrainie. Według ukraińskiego operatora Ukrenerho skala zniszczeń po sobotnich atakach jest większa niż ta powstała w wyniku ataku rakietowego z początku zeszłego tygodnia. W Ukrainie prawie półtora miliona konsumentów zostało bez prądu - podała agencja Ukrinform, powołując się na wiceszefa Kancelarii Prezydenta Kyryła Tymoszenkę.

Największe problemy z dostępem do elektryczności są w obwodzie chmielnickim, położonym na zachodzie kraju. Tam prądu nie ma 672 tysiące odbiorców. Poważne problemy są także w obwodach czerkaskim, mikołajowskim i rówieńskim.

Kyryło Tymoszenko przekazał przez Telegram, że wróg nadal atakuje obiekty energetyczne w różnych regionach Ukrainy. Dodał, że łącznie siły obrony powietrznej kraju zniszczyły 18 rosyjskich pocisków. Zapewnił też, że odpowiednie służby rozpoczynają prace naprawcze na obszarach pozbawionych prądu.

Zniszczenia wojenne w Ukrainie - zdjęcie ilustracyjne"Zmasowany atak rakietowy Rosjan na obiekty energetyczne" w Ukrainie

Więcej o: