Siergiej Szojgu rozmawiał z Lloydem Austinem w piątek - poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony w komunikacie na Telegramie. To druga rozmowa między stroną amerykańską a rosyjską od momentu napaści Rosji na Ukrainę.
Państwowa, rosyjska agencja RIA Novosti informuje, że ministrowie "omawiali aktualne kwestie bezpieczeństwa międzynarodowego, w tym sytuację w Ukrainie".
"Sekretarz obrony Lloyd J. Austin III rozmawiał z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu. Austin podkreślał znaczenie utrzymania linii komunikacyjnych w czasie trwającej wojny w Ukrainie" - napisano na stronie Departamentu Obrony.
Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Ostatnia rozmowa między USA a Rosją odbyła się pod koniec lipca. Sekretarz stanu Antony Blinken rozmawiał wówczas z szefem MSZ Rosji - Siergiejem Ławrowem ws. odblokowania eksportu zboża.
Biały Dom zapowiedział w czwartek, że będzie rozmawiał z Kongresem na temat dalszego wsparcia dla Kijowa. Na Kapitolu mówi się o uchwaleniu pakietu pomocy militarnej dla Ukrainy na przyszły rok o wartości 50 miliardów dolarów jeszcze przez obecny parlament, w którym większość mają demokraci.
Stany Zjednoczone i ich sojusznicy ze Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku zapowiedziały w czwartek, że będą nadal wspierać Ukrainę w walce z Rosją. Podczas spotkania ministrów finansów państw APEC w Bangkoku potwierdzono dążenia do przeciwdziałania kryzysowi żywnościowo-energetycznemu oraz inflacji, wywołanym przez rosyjską inwazję.
Państwa APEC wezwały również Kreml do bezwarunkowego wycofania się z terytorium Ukrainy. "Zwiększymy wysiłki podejmowane z organizacjami międzynarodowymi i innymi partnerami, mające na celu przeciwdziałanie kryzysowi żywnościowemu. Skupimy się na pomocy krajom, które ucierpiały wskutek wzrostu cen żywności oraz wprowadzenia ograniczeń w eksporcie żywności i nawozów" - czytamy w oświadczeniu ministrów finansów krajów APEC.
Wyrazili oni również obawy o wpływ konfliktu na Ukrainie na rynek energetyczny, wskazując jednocześnie na konieczność wspierania bezpieczeństwa energetycznego.
Wspólnota Gospodarcza Azji i Pacyfiku APEC to luźny układ integrujące państwa w Azji i na obrzeżach Pacyfiku. Oprócz USA należą do niej między innymi Australia, Kanada, Japonia, Korea Południowa oraz Nowa Zelandia.