Siergiej Szojgu rozmawiał z Lloydem Austinem. Biały Dom komentuje

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu i sekretarz obrony USA Lloyd Austin rozmawiali w czwartek w sprawie Ukrainy. W oświadczeniu Białego Domu czytamy, że strona amerykańska apelowała o "utrzymanie linii komunikacyjnych w czasie trwającej wojny w Ukrainie".

Siergiej Szojgu rozmawiał z Lloydem Austinem w piątek - poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony w komunikacie na Telegramie. To druga rozmowa między stroną amerykańską a rosyjską od momentu napaści Rosji na Ukrainę. 

Państwowa, rosyjska agencja RIA Novosti informuje, że ministrowie "omawiali aktualne kwestie bezpieczeństwa międzynarodowego, w tym sytuację w Ukrainie".

Rozmowa Rosja - USA. Biały Dom komentuje

"Sekretarz obrony Lloyd J. Austin III rozmawiał z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu. Austin podkreślał znaczenie utrzymania linii komunikacyjnych w czasie trwającej wojny w Ukrainie" - napisano na stronie Departamentu Obrony. 

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Baltic Pipe zagrożone sabotażem? „Ryzyko jest. Procedury zostały wdrożone."

Ostatnia rozmowa między USA a Rosją odbyła się pod koniec lipca. Sekretarz stanu Antony Blinken rozmawiał wówczas z szefem MSZ Rosji - Siergiejem Ławrowem ws. odblokowania eksportu zboża.

Biały Dom zapowiedział w czwartek, że będzie rozmawiał z Kongresem na temat dalszego wsparcia dla Kijowa. Na Kapitolu mówi się o uchwaleniu pakietu pomocy militarnej dla Ukrainy na przyszły rok o wartości 50 miliardów dolarów jeszcze przez obecny parlament, w którym większość mają demokraci. 

USA i kraje APEC zdecydowane dalej wspierać Ukrainę

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy ze Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku zapowiedziały w czwartek, że będą nadal wspierać Ukrainę w walce z Rosją. Podczas spotkania ministrów finansów państw APEC w Bangkoku potwierdzono dążenia do przeciwdziałania kryzysowi żywnościowo-energetycznemu oraz inflacji, wywołanym przez rosyjską inwazję.

Państwa APEC wezwały również Kreml do bezwarunkowego wycofania się z terytorium Ukrainy. "Zwiększymy wysiłki podejmowane z organizacjami międzynarodowymi i innymi partnerami, mające na celu przeciwdziałanie kryzysowi żywnościowemu. Skupimy się na pomocy krajom, które ucierpiały wskutek wzrostu cen żywności oraz wprowadzenia ograniczeń w eksporcie żywności i nawozów" - czytamy w oświadczeniu ministrów finansów krajów APEC.

Wyrazili oni również obawy o wpływ konfliktu na Ukrainie na rynek energetyczny, wskazując jednocześnie na konieczność wspierania bezpieczeństwa energetycznego.

Władimir PutinErdogan: "Putin jest bardziej otwarty na negocjacje". Pieskow odpowiada

Wspólnota Gospodarcza Azji i Pacyfiku APEC to luźny układ integrujące państwa w Azji i na obrzeżach Pacyfiku. Oprócz USA należą do niej między innymi Australia, Kanada, Japonia, Korea Południowa oraz Nowa Zelandia.

Więcej o: