Wojna w Ukrainie. Białoruscy żołnierze założyli czerwone opaski. Co chcą przekazać?

Czerwone opaski pojawiły się na ramionach białoruskich żołnierzy, którzy stacjonują w pobliżu ukraińskiej granicy. Ukraiński ekspert wojskowy Mychajło Żyrochow zwraca uwagę, że to zły znak dla Ukraińców.

17 października białoruska armia dostarczyła na granicę z Ukrainą opancerzone pojazdy, karabiny maszynowe, drony oraz granatniki. Żołnierze zaczęli nosić na mundurach czerwone opaski. - To niestety jeden z przejawów tego, że dowództwo Białorusi zdecydowało się wziąć udział w działaniach wojennych - powiedział Mychajło Żyrochow, ukraiński ekspert wojskowy, cytowany przez portal newsbeezer.com. - Mówię to z żalem, bo nasza armia zabije Białorusinów. Ale to już nie nasza decyzja, ale pana Łukaszenki - dodał.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo "Logika działań dyktatorów, którzy postawili wszystko na jedną kartę jest inna, niż krajów demokratycznych"

Białoruscy żołnierze założyli czerwone opaski. To zły znak dla ukraińskiej armii

Żołnierze noszą różne kolory opasek na umundurowaniu. Czerwone informują o ważnych działaniach i najbliższych planach wojska. Białorusini rzadko używają oznaczeń na mundurach, do tej pory często nosili żółte lub pomarańczowe opaski, co zdarzało się podczas tłumienia protestów. Według ukraińskiego eksperta czerwony kolor nie wróży niczego dobrego. Jest to znak, że żołnierze przewidują strzelanie do przeciwników. To nie pierwsza sytuacja, gdy Białorusini noszą czerwone opaski podczas wojny w Ukrainie. Pojawiły się również w lutym oraz w marcu, gdy mieli "wzmacniać" swoją granicę. Zdjęcia żołnierzy opublikowano na Twitterze.

Alaksandr ŁukaszenkaUkraiński wywiad: Łukaszenka wzbrania się przed mobilizacją. "Boi się"

Wojna w Ukrainie. Opaski ułatwiają żołnierzom działania. Ukraińcy też je noszą

Dzięki opaskom na mundurach żołnierze mogą się "rozpoznać" w trakcie ewentualnych walk lub ostrzału. Pomagają też wskazać "swoich". Ukraińscy żołnierze noszą na umundurowaniu opaski w kolorach żółtym, niebieskim, fioletowym oraz zielonym. W zależności od akcji, w których biorą udział, zmieniają je.

Prezydent Białorusi Alaksandr ŁukaszenkaBiałoruś. Łukaszenka radzi, jak żyć spokojnie. "Róbcie co mówię"

Więcej o: