Rosjanie przeciwni Putinowi i wojnie w Ukrainie organizują zjazd na Mazowszu

Na początku listopada pod Warszawą spotkają się byli rosyjscy parlamentarzyści, działacze opozycji oraz samorządowcy. Tematem ich rozmów będą działania po upadku Władimira Putina i przejęcie po nim władzy.

O zaplanowanym na dni 4-7 listopada spotkaniu przeciwników Władimira Putina informuje "Rzeczpospolita". Według dziennika zjazd odbędzie się w podwarszawskiej Jabłonnie. Jeden z organizatorów podkreślił, że Rosjanie, którzy nie zgadzają się z obecną polityką Kremla i prowadzoną w Ukrainie wojną, "zaczynają proces tworzenia alternatywnych organów władzy, które będą mogły przejąć władze po Putinie".

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Logika działań dyktatorów, którzy postawili wszystko na jedną kartę jest inna, niż krajów demokratycznych"

Mazowsze. Przeciwnicy Putina i wojny w Ukrainie organizują zjazd 

Na zjazd mają przyjechać byli deputowani Dumy, którzy zasiadali w parlamencie przed nielegalną aneksją  Krymu oraz byli urzędnicy, samorządowcy, opozycjoniści i działacze społeczni. Wszyscy oni potępiają reżim Putina i opowiadają się przeciwko wojnie z Ukrainą i włączeniu obwodów Ukrainy do Rosji.

Od początku napaści Rosji na Ukrainę minęło prawie osiem miesięcy. W czwartek Rosjanie kontynuowali szturmy w Donbasie. Uzupełniają też swoje zasoby w prawobrzeżnej części obwodu chersońskiego. Tam ustanowili alternatywne przeprawy przez rzekę Dniepr.

Ukraiński Sztab Generalny w porannym raporcie informuje o odpartych rosyjskich szturmach na Bachmut i Awdijiwkę w obwodzie donieckim, ale też w kierunku Biłohoriwki w obwodzie ługańskim. Ukraińcy za pomocą artylerii i lotnictwa atakowali pozycje Rosjan na południu. Nieoficjalnie, oczekuje się, że właśnie tam na prawobrzeżnej chersońszczyźnie w najbliższym czasie może dojść do kontynuacji ukraińskiej ofensywy. To jednak może być utrudnione, bo jak wskazuje ekspert wojskowy Ołeh Żdanow - Rosjanie ustanowili tam przeprawę na tamie w Kachowskiej Hydroelektrowni. Według niego, ze zdjęć satelitarnych wynika, Rosjanie stworzyli tam możliwość przerzucania na prawobrzeżną część obwodu chersońskiego czołgów. Tak więc, jak ocenia ekspert, ukraińska kontrofensywa może się opóźnić, tym bardziej że dla Putina ten teren jest strategicznie ważny.

Ponadto, według również nieoficjalnych informacji, Rosjanie w Chersoniu, wzdłuż uszkodzonego mostu Antonowskiego ustanowili most pontonowy, którym przewożą posiłki na prawy brzeg obwodu chersońskiego.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: