Prezydent Niemiec odwołał wizytę w Kijowie. Chodzi o względy bezpieczeństwa

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier odwołał wizytę w Kijowie, która miała odbyć się 20 października. Powołano się na względy bezpieczeństwa związane z ciągłym ostrzałem infrastruktury cywilnej przez Rosjan.

Wizyta Franka-Waltera Steinmeiera była planowana od kilku tygodni. Jak podaje Ukraińska Prawda, powołując się na niemieckie źródła, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Służba Bezpieczeństwa odmówiły Kancelarii Prezydenta Niemiec wyjazdu do Kijowa.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Doradca MSW Ukrainy: Polska postąpiła inaczej niż Niemcy

Wojna w Ukrainie. Prezydent Frank-Walter Steinmeier odwołał wizytę w Kijowie ze względów bezpieczeństwa

Decyzję o odwołaniu wizyty niemieckiego prezydenta w Ukrainie podjęto 18 października, dwa dni przed wyjazdem. Według informacji przekazanych przez Ukraińską Prawdę Frank-Walter Steinmeier jeszcze w tym roku wybierze się do Kijowa. Jak informują ukraińskie media, jedno ze źródeł w Kijowie przekazało, że "podczas gdy prezydent federalny odwołuje swoją wizytę, jest wielu międzynarodowych dyplomatów i gości, którzy chcą być teraz obecni w stolicy". Przypomnijmy, w kwietniu prezydent Wołodymyr Zełenski odmówił niemieckiemu prezydentowi spotkania w stolicy z powodu jego wieloletnich, bliskich stosunków z Rosją. W zamian zaproszono kanclerza Olafa Scholza.

Od lewej: premier Włoch Mario Draghi, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz w pociągu w drodze do Kijowa.Ukraina. To już nie jest tajemnica. Do Kijowa jadą Draghi, Scholz i Macron

Wojna w Ukrainie. Masowe ataki Rosjan na Kijów

W ostatnich tygodniach Rosja atakowała Ukrainę, wysyłając rakiety, pociski manewrujące czy irańskie drony kamikadze Shahed-136. Szczególnie ucierpiały budynki mieszkalne oraz ukraińskie elektrownie. Od 10 października odnotowano masowe przerwy w dostawie prądu. 19 października również doszło do próby ataku na Kijów, jednak drony zostały przechwycone przez systemy obrony powietrznej - informuje Radio Svoboda.

Władimir Putin porównany do Adolfa Hitlera podczas protestuNiemiecki polityk porównuje Putina do Hitlera. "Pokój w Europie niepewny"

Więcej o: