Wojna w Ukrainie. Brytyjski wywiad zwraca uwagę na "wysoce nietypowy" komunikat rosyjskiego dowódcy

"Komunikat Surowikina, naczelnego dowódcy operacyjnego, który podkreśla negatywne informacje o 'specjalnej operacji wojskowej', jest wysoce nietypowy" - uważa brytyjski wywiad. Rosyjski generał w rozmowie z państwową telewizją Rossija 24 sytuację na froncie określił jako napiętą.
Zobacz wideo Gen. Bieniek: Zmienił się dowódca sił rosyjskich, który jest znany z okrutnych metod walki

- Wróg celowo uderza w infrastrukturę i budynki mieszkalne - przekazał we wtorek w propagandowej stacji. - Sytuację na obszarze przeprowadzanej "Specjalnej Operacji Wojskowej" można określić jako napiętą - dodał wojskowy.

W trakcie rozmowy Surowikin poparł wcześniejsze plany władz okupacyjnych dotyczących ewakuacji ludności cywilnej.

"Wysoce nietypowe". Brytyjski wywiad o wypowiedzi dowódcy wojsk rosyjskich

"Komunikat Surowikina, jako naczelnego dowódcy operacyjnego, który podkreśla negatywne informacje o 'specjalnej operacji wojskowej', jest wysoce nietypowy. Prawdopodobnie wskazuje, że władze rosyjskie poważnie rozważają wycofanie swoich sił z obszaru położonego na zachód od Dniepru" - pisze w najnowszym raporcie brytyjski wywiad.

Jak podkreślają Brytyjczycy, kluczowym wyzwaniem dla każdej rosyjskiej operacji wycofywania wojsk będzie przeprowadzenie w należytym porządku oddziałów i ich sprzętu przez rzekę o szerokości tysiąca metrów.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl

W analizie wskazano, że wszystkie stałe mosty są poważnie uszkodzone, dlatego Rosja najprawdopodobniej będzie polegać w dużej mierze na tymczasowym moście barkowym, który ukończyła w ostatnich dniach w pobliżu Chersonia, oraz na wojskowych promach pontonowych, które nadal działają w kilku miejscach.

Ukraina. Ataki w Donbasie, na południu Rosja umacnia swoje pozycje

Ukraiński Sztab Generalny w porannym raporcie poinformował o odpartych rosyjskich szturmach na Bachmut i Awdijiwkę w obwodzie donieckim, ale też w kierunku Biłohoriwki w obwodzie ługańskim.

Ukraińcy za pomocą artylerii i lotnictwa atakowali pozycje Rosjan na południu. Nieoficjalnie, oczekuje się, że właśnie tam na prawobrzeżnej chersońszczyźnie w najbliższym czasie może dojść do kontynuacji ukraińskiej ofensywy.

To jednak może być utrudnione, bo jak wskazuje ekspert wojskowy Ołeh Żdanow, Rosjanie ustanowili tam przeprawę na tamie w Kachowskiej Hydroelektrowni. Według niego, ze zdjęć satelitarnych wynika, iż istnieje tam możliwość przerzucania na prawobrzeżną część obwodu chersońskiego czołgów. Tak więc, jak ocenia ekspert, ukraińska kontrofensywa może się opóźnić, tym bardziej, że dla Putina ten teren jest strategicznie ważny.

Więcej o: