Rosjanie zaatakowali infrastrukturę energetyczną w Krzywym Rogu. "Poważne zniszczenia"

"Rosjanie uderzyli w zakłady przemysłowe i obiekt infrastruktury energetycznej w Krzywym Rogu" - poinformował Wałentyn Rezniczenko, szef władz obwodu dniepropetrowskiego. Jak dodał, zniszczenia są poważne.

Portal Pravda poinformował w czwartek rano, że na terenie całej Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Pojawiają się doniesienia m.in. o strzelaniu Mikołajowa. 

Zobacz wideo Kobosko: Tusk miał wiele narzędzi, żeby wyjaśnić aferę podsłuchową

Rosjanie ostrzelali "obiekt infrastruktury energetycznej" w Krzywym Rogu

Tymczasem szef władz obwodu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko zakomunikował o "nerwowej nocy w Krzywym Rogu". "Rosjanie uderzyli w zakład przemysłowy i obiekt infrastruktury energetycznej" - przekazał. Dodał, że zniszczenia są znaczne.

Rosjanie od wielu dni prowadzą wytężone ataki na obiekty cywilne w Ukrainie oraz infrastrukturę krytyczną, w tym obiekty energetyczne. Jak informował Reuter, w środę uderzyli w dużą elektrociepłownię w mieście Bursztyn. Lokalne władze informują, że "zniszczenia są dość poważne". Wołodymyr Zełenski przekazał wcześniej, że od ubiegłego tygodnia rosyjska armia zniszczyła jedną trzecią infrastruktury energetycznej w kraju. W czwartek w Ukrainie wprowadzono ograniczenia dotyczące dostaw energii. Jeśli mieszkańcy nie ograniczą zużycia, niewykluczone są tymczasowe przerwy w dostawach. "Nie wykluczamy, że z nadejściem chłodu będziemy jeszcze częściej prosić o pomoc" - przekazało cytowany przez Agencję Reutera operator Ukrenergo.

Elektrownia wodna w Kachowce - zdjęcie ilustracyjne ISW: Rosjanie mogą zniszczyć elektrownię wodną w Kachowce i wywołać powódź

Wsparcie dla Ukrainy na szczycie UE

"Rosyjscy zbrodniarze wojenni uszkodzili jedną trzecią naszego systemu energetycznego swoimi atakami terrorystycznymi. Odpowiedź Ukrainy? Ogólnonarodowy wysiłek, aby oszczędzać energię elektryczną i pozwolić naszym zespołom naprawczym wykonać swoją pracę. Więc jeśli jeszcze raz zadasz nam swoje słynne pytanie, panie prezydencie..." - napisano na rządowym koncie Ukrainy na Twitterze. "Bez prądu czy bez nich?" - odpowiedział na to Zełenski. 

O pomoc w związku ze zniszczoną przez Rosję infrastrukturą krytyczną Ukraina zaapelowała do Unii Europejskiej. Ta kwestia ma zostać podniesiona podczas rozpoczynającego się w czwartek szczytu UE. Potrzeby Ukrainy są ogromne i lista sprzętu o który władze w Kijowie poprosiły jest długa - transformatory, autotransformatory, izolatory energetyczne, ograniczniki przepięć, kilometry kabli, a nawet piły łańcuchowe. Rosjanie chcą wywołać na Ukrainie kryzys humanitarny, dlatego unijne kraje powinny się jak najszybciej zmobilizować i przekazać niezbędny sprzęt. Na Ukrainie był komisarz do spraw zarządzania kryzysowego. Relacje z tej wizyty przewodnicząca Komisji Europejskiej ma przedstawić na unijnym szczycie.

Kopuła meczetu płonęła, a następnie usunęła się na ziemię Pożar meczetu w Indonezji. Ogromna kopuła stanęła w ogniu i runęła [WIDEO]

Więcej o: