Indonezja. 99 dzieci zmarło wskutek ostrego uszkodzenia nerek. Znów winny syrop na kaszel?

Prawie 100 dzieci zmarło w Indonezji z powodu ostrego uszkodzenia nerek. Podobne przypadki notowano niedawno także w Gambii. Według indonezyjskiej agencji żywności i leków w kraju nie są jednak dostępne zanieczyszczone syropy, które prawdopodobnie przyczyniły się do śmierci gambijskich dzieci.

W pierwszej połowie października informowaliśmy o przypadkach uszkodzeń nerek u dzieci w Gambii. Według WHO cztery preparaty z paracetamolem wytwarzane przez firmę z New Dehli zawierają "niedopuszczalne" poziomy glikolu dietylenowego i etylenowego. Teraz razem tragiczne wieści dochodzą także z Indonezji.

Zobacz wideo Kaszel u dziecka - czy zawsze oznacza coś poważnego?

Indonezja zmaga się ze zgonami dzieci. Podobne przypadki notowano już w Gambii. Winne syropy na kaszel?

Na 18 października indonezyjskie władze poinformowały o 206 przypadkach ostrego uszkodzenia nerek wśród dzieci - 99 z nich zmarło. Jak podaje w środę (19 października) "The Business Standard" indonezyjska agencja żywności i leków przekazała, że preparaty, które były odpowiedzialne za przypadki ostrego uszkodzenia nerek u dzieci w Gambii, nie są dostępne w Indonezji. Preparaty, które zawierają w składzie glikol dietylenowy i glikol etylenowy zostały natomiast zakazane.

- W ramach środków zapobiegawczych ministerstwo poprosiło wszystkich pracowników ochrony zdrowia we wszystkich placówkach ochrony zdrowia o tymczasowe zaprzestanie przepisywania lub dostarczania jakichkolwiek płynów lub syropów do czasu zakończenia naszych badań i dochodzenia - przekazała rzeczniczka ministerstwa zdrowia Mohammad Syahril.

Więcej aktualnych wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Syrop na kaszel (zdjęcie ilustracyjne)69 dzieci zmarło wskutek uszkodzenia nerek. Winny importowany syrop?

Gambia. 69 dzieci zmarło wskutek uszkodzenia nerek. Powodem prawdopodobnie zanieczyszczone leki

W Gambii z powodu ostrego uszkodzenia nerek prawdopodobnie wywołanego przez skażone leki z Indii zmarło 69 dzieci. Światowa Organizacja Zdrowia podała, że leki zostały wyprodukowane przez indyjską firmę Maiden Pharmaceuticals, która nie spełniła norm pediatrycznych. Chodzi o cztery preparaty: Promethazine Oral Solution, Kofexmalin Baby Cough Syrup, Makoff Baby Cough Syrup oraz Magrip N Cold Syrup.

Dziecko (zdjęcie ilustracyjne)Pisz. Trzylatek błąkał się boso po ruchliwym skrzyżowaniu

Więcej o: