Indonezja. 99 dzieci zmarło wskutek ostrego uszkodzenia nerek. Znów winny syrop na kaszel?

Prawie 100 dzieci zmarło w Indonezji z powodu ostrego uszkodzenia nerek. Podobne przypadki notowano niedawno także w Gambii. Według indonezyjskiej agencji żywności i leków w kraju nie są jednak dostępne zanieczyszczone syropy, które prawdopodobnie przyczyniły się do śmierci gambijskich dzieci.

W pierwszej połowie października informowaliśmy o przypadkach uszkodzeń nerek u dzieci w Gambii. Według WHO cztery preparaty z paracetamolem wytwarzane przez firmę z New Dehli zawierają "niedopuszczalne" poziomy glikolu dietylenowego i etylenowego. Teraz razem tragiczne wieści dochodzą także z Indonezji.

Zobacz wideo Kaszel u dziecka - czy zawsze oznacza coś poważnego?

Indonezja zmaga się ze zgonami dzieci. Podobne przypadki notowano już w Gambii. Winne syropy na kaszel?

Na 18 października indonezyjskie władze poinformowały o 206 przypadkach ostrego uszkodzenia nerek wśród dzieci - 99 z nich zmarło. Jak podaje w środę (19 października) "The Business Standard" indonezyjska agencja żywności i leków przekazała, że preparaty, które były odpowiedzialne za przypadki ostrego uszkodzenia nerek u dzieci w Gambii, nie są dostępne w Indonezji. Preparaty, które zawierają w składzie glikol dietylenowy i glikol etylenowy zostały natomiast zakazane.

- W ramach środków zapobiegawczych ministerstwo poprosiło wszystkich pracowników ochrony zdrowia we wszystkich placówkach ochrony zdrowia o tymczasowe zaprzestanie przepisywania lub dostarczania jakichkolwiek płynów lub syropów do czasu zakończenia naszych badań i dochodzenia - przekazała rzeczniczka ministerstwa zdrowia Mohammad Syahril.

Więcej aktualnych wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Gambia. 69 dzieci zmarło wskutek uszkodzenia nerek. Powodem prawdopodobnie zanieczyszczone leki

W Gambii z powodu ostrego uszkodzenia nerek prawdopodobnie wywołanego przez skażone leki z Indii zmarło 69 dzieci. Światowa Organizacja Zdrowia podała, że leki zostały wyprodukowane przez indyjską firmę Maiden Pharmaceuticals, która nie spełniła norm pediatrycznych. Chodzi o cztery preparaty: Promethazine Oral Solution, Kofexmalin Baby Cough Syrup, Makoff Baby Cough Syrup oraz Magrip N Cold Syrup.

Więcej o: