Liz Truss traci poparcie w partii. Kto mógłby być nowym premierem? Boris Johnson na czele listy [SONDAŻ]

Ponad połowa członków Partii Konserwatywnej chce, by premierka Liz Truss podała się do dymisji - wynika z sondażu YouGov. Kto mógłby być następcą szefowej rządu? Co trzeci z uczestników badania wskazał na byłego premiera Borisa Johnsona.

Z badania przeprowadzonego przez ośrodek YouGov na grupie 530 członków Partii Konserwatywnej wynika, że ponad połowa z nich - 55 proc. - oczekuje rezygnacji premierki Liz Truss. 38 proc. chce, by pozostała na stanowisku.

YouGov wskazuje, że podobne wyniki (odpowiednio 59 proc. i 36 proc.) uzyskał poprzedni szef rządu Boris Johnson tuż przed swoją rezygnacją.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Kogo członkowie partii widzieliby na stanowisku premiera, gdyby Liz Truss postanowiła odejść? 32 proc. uczestników badania wskazało na Borisa Johnsona, 23 proc. na byłego ministra finansów Rishiego Sunaka (który przegrał z Truss w walce o fotel szefa rządu), a 10 proc. na sekretarza obrony Bena Wallace'a.

Z badania wynika także, że gdyby członkowie ugrupowania mogli powtórzyć poprzednie głosowanie, Rishi Sunak zdobyłby 55 proc. głosów, a Truss - jedynie 25 proc.

Zobacz wideo Sawicki: Konflikt w NBP jest negatywny, tym bardziej w momencie walki z inflacją

Wielka Brytania. Kłopoty Liz Truss

Liz Truss we wrześniu wygrała wyścig o fotel szefa Partii Konserwatywnej i tym samym szefowej rządu. 

Ówczesna szefowa dyplomacji pokonała Rishiego Sunaka. Zdobyła wtedy 81 326 głosów, a jej rywal - 60 339. Truss zastąpiła Borisa Johnsona, usuniętego przez partię po serii afer, szczególnie po tzw. partygate.

Wzrost rat kredytów hipotecznych dla milionów ludzi, osłabienie funta, spadek wartości rządowych obligacji - to kilka z efektów planu reform gospodarczych, które próbowała wprowadzić brytyjska premier. Więcej w poniższym artykule: 

Liz Truss, premierka Wielkiej Brytanii.Wielka Brytania robi zwrot, funt to lubi. Liz Truss przeprasza w telewizji

W ostatnich dniach Liz Truss zrezygnowała z większości jego założeń, a kontrolę nad gospodarką przejął nowy minister finansów Jeremy Hunt.

- Przyznaję, że popełniliśmy błędy. Przepraszam za nie. Ale je naprawiłam. Mianowałam nowego ministra finansów, przywróciłam dyscyplinę fiskalną - przekonywała w poniedziałek Liz Truss w BBC.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: