Izrael nie zgodził się na rozmowę z Reznikowem. Kułeba chce zerwania stosunków dyplomatycznych z Iranem

Izrael, który na początku wojny między innymi zablokował transfer na Ukrainę rakiet Spike, odmówił bezpośrednich rozmów swojego ministra obrony z jego ukraińskim odpowiednikiem - podaje izraelski dziennik Haaretz. O rozmowę prosiła w poniedziałek strona ukraińska. Była to kolejna próba nawiązania bezpośredniego dialogu - do tej pory Tel Awiw pięciokrotnie przekładał planowane rozmowy Ołeksija Reznikowa z Bennym Gantzem.

Po tym, gdy Rosja zaczęła coraz intensywniej korzystać z arsenału Iranu w wojnie przeciw Ukrainie, część izraelskich polityków zaczęła wzywać do wsparcia Ukrainy. Wczoraj przed dostawami uzbrojenia dla Kijowa przestrzegł Izrael były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Zobacz wideo Dlaczego doszło do tragedii z serialu "Wielka Woda"? Regulacja rzek nam szkodzi

Izrael od początku wojny zajmuje bardzo niejednoznaczne stanowisko. Mimo próśb zachodnich sojuszników, zablokował korzystając z zapisów umów z Włochami, Polską, Niemcami i USA, transfer z tych krajów produkowanych u siebie rakiet Spike. Jednocześnie strona ukraińska wielokrotnie pokazywała, że izraelskie części znajdują się w zestrzeliwanych rosyjskich dronach.

W Izraelu mieszka około miliona przybyszów z Rosji, a w ostatnich miesiącach ta liczba stale się powiększa. Wielu oligarchów posiada oprócz rosyjskiego, także izraelskie paszporty. To między innymi jeden z czołowych rosyjskich finansistów Michaił Fridman czy German Chan i Roman Abramowicz. Dodatkowo Izrael zarabia na handlu z Rosją, między innymi rosyjskimi diamentami.

Arne Schönbohm Niemcy: zwolniono szefa urzędu bezpieczeństwa informacyjnego. W tle Rosja

Kułeba prosi Izrael o pomoc. Chce, żeby Ukraina zerwała stosunki dyplomatyczne z Iranem

We wtorek szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba poinformował, że Ukraina wyśle do izraelskiego rządu oficjalną notę z prośbą o "pilne wyposażenie Ukrainy w systemy obrony przeciwlotniczej i zainicjowanie wysokiej jakości współpracy w zakresie pozyskiwania przez Ukrainę odpowiednich technologii". - Jeśli polityka Izraela opiera się na konsekwentnym przeciwdziałaniu destrukcyjnym działaniom Iranu, to nadszedł czas, aby Izrael otwarcie stanął po stronie Ukrainy - powiedział Kułeba na konferencji (cytat za eurointegration.com.ua). 

Podczas tego samego wystąpienia minister spraw zagranicznych poinformował, że przekaże prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu propozycję zerwania stosunków dyplomatycznych z Iranem w związku z wykorzystaniem przez Rosję irańskich dronów w atakach na obiekty cywilne. - Biorąc pod uwagę liczne zniszczenia, jakie irańskie drony spowodowały w infrastrukturze cywilnej Ukrainy, śmierć i cierpienia wyrządzone naszemu narodowi, a także w związku z doniesieniami o możliwości kontynuacji dostaw broni przez Iran do Rosji, poddaję pod rozpatrzenie przez prezydenta propozycji zerwania stosunków dyplomatycznych z Iranem - przekazał Kułeba. 

Dmitrij Pieskow Atak na Kijów. Kreml "nie ma informacji" o użyciu irańskich dronów. USA ma

Więcej o: