Estonia uznała Rosję za państwo terrorystyczne. Wzywa inne państwa, by zrobiły to samo

Estoński parlament jednogłośnie uznał Rosję za państwo terrorystyczne w związku z atakiem na Ukrainę. "Reżim Putina z groźbami ataku nuklearnego uczynił Rosję największym zagrożeniem dla pokoju zarówno w Europie, jak i na całym świecie" - podaje parlament w Estonii. Popiera również wniosek o odebranie Federacji Rosyjskiej statusu stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

We wtorek 18 października estoński parlament ogłosił Rosję państwem terrorystycznym. W oświadczeniu napisano, że Estonia sprzeciwia się naruszeniu integralności terytorialnej Ukrainy poprzez rosyjską agresję i fałszywe referenda.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Gen. Bieniek: Zmienił się dowódca sił rosyjskich, który jest znany z okrutnych metod walki

Estonia uznaje Rosję za kraj terrorystyczny

Estoński parlament Riigikogu przekazał, że oświadczenie potępiające agresję Rosji poparło 88 posłów, nie było głosów przeciw, nikt też nie wstrzymał się od głosowania. W oświadczeniu napisano:

Naruszenie prawa nigdy nie może tworzyć prawa. Reżim Putina z groźbami ataku nuklearnego uczynił Rosję największym zagrożeniem dla pokoju zarówno w Europie, jak i na całym świecie

- podaje estoński parlament.

Parlamentarzyści odwołali się również do swojego oświadczenia z 21 kwietnia br., w którym agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę została uznana za zbrodnię międzynarodową, a masowe okrucieństwa popełniane na ludności cywilnej jako ludobójstwo przeciwko narodowi ukraińskiemu. "Riigikogu wspiera rozpoznawanie i ściganie zbrodni wojennych oraz ludobójstwo i ściganie sprawców" - podaje estoński parlament.

Rosjanie wywieźli koczujących na granicy z Estonią uchodźców z Ukrainy.Rosjanie wywieźli koczujących na granicy uchodźców z Ukrainy. "Wsadzono ich do ciężarówek i wywieziono"

Estonia. Parlament zwraca się do społeczności międzynarodowej

Estońskie władze poparły również dochodzenia wszczęte przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości i Międzynarodowy Trybunał Karny o rozpoznaniu zbrodni popełnionych na terytorium Ukrainy. Podkreślono, że konieczne jest ściganie winnych wszystkich zbrodni na forum międzynarodowym.

Riigikogu ogłasza reżim rosyjski reżimem terrorystycznym, a Federację Rosyjską państwem terrorystycznym. Riigikogu wzywa społeczności międzynarodowe do przyjęcia podobnych deklaracji. Riigikogu potępia wykorzystywanie w agresji jakichkolwiek ugrupowań zbrojnych utworzonych przy wsparciu władz Federacji Rosyjskiej, takich jak Grupa Wagnera

- podano w oświadczeniu.

"Uważamy za konieczne zdefiniowanie sił zbrojnych Doniecka i Ługańska, tzw. republik utworzonych przez Federację Rosyjską oraz prywatne wojsko Wagnera jako organizacje terrorystyczne" - dodano. Estoński parlament potępia również mobilizację prowadzoną przez Rosjan. Uważa to za naruszenie prawa międzynarodowego oraz kontynuację zbrodni.

Riigikogu popiera wniosek o odebranie Federacji Rosyjskiej statusu stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ

- poinformowano.

Putin i Łukaszenka podczas rosyjsko-białoruskich manewrów Zapad 2013Litwa, Łotwa i Estonia zasadzają się na Putina. Mówią o luce w prawie

Więcej o: