Czechy. Rosyjski agent wykryty przez służby. Był powiązany z dziennikarzami i politykami

Czeski kontrwywiad ujawnił rosyjskiego agenta, który wpływał na czeskich dziennikarzy i aktywistów. Według Informacyjnej Służby Bezpieczeństwa miał też powiązania z niektórymi politykami. Kontrwywiad poinformował o rosyjskim agencie w publicznej części raportu za poprzedni rok.

Agent wykorzystywał swoje kontakty do wprowadzania prorosyjskiej agendy politycznej, koordynowania wystąpień publicznych polityków, na których miał wpływ, a także do przedstawiania w mediach narracji zgodnej z interesami Rosji.

Opisywana w raporcie osoba należała do wpływowej grupy dysponującej budżetem, który pozwalał na utrzymywanie i powiększanie kręgu prorosyjskich dziennikarzy i aktywistów. Opłacano na przykład wydatki związane z przygotowywaniem materiałów czy zagraniczne wyjazdy.

Zobacz wideo Buzek: Ukraina, jeśli chodzi o drogę do UE, to specjalny przypadek

Czechy. Ujawniono rosyjskiego agenta

Informacyjna Służba Bezpieczeństwa nie podała do publicznej informacji, z jakiego środowiska pochodził agent, ani też czy chodzi o obywatela Rosji, czy Czech. Ujawniona część raportu nie zawiera też nazwisk polityków, z którymi miał się kontaktować rosyjski szpieg.

W swoim raporcie kontrwywiad ostrzegł przed rosnącym zagrożeniem wywiadowczym ze strony Chin. W 2021 roku służby zarejestrowały całe spektrum operacji sprzecznych z interesami Republiki Czeskiej. Chińscy szpiedzy działali pod dyplomatyczną lub dziennikarską przykrywką.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Więcej o: