Litwa. Nieślubna córka Siergieja Szojgu ma litewskie obywatelstwo. Jej matce grozi deportacja

Nieślubna córka rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu ma litewskie obywatelstwo. Jej matce grozi deportacja z kraju, w związku z czym usiłuje na drodze sądowej odzyskać pozwolenie na pobyt stały na Litwie.

Jelena Szebunowa jest byłą kochanką oraz matką nieślubnych dzieci rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu, o czym informował w 2019 roku rosyjski "The Insider". Jak podaje wydział śledczy litewskiego nadawcy publicznego LRT, w związku z działaniami wojennymi Kremla w Ukrainie latem tego roku kobieta straciła pozwolenie na pobyt na Litwie. Departament Bezpieczeństwa Państwowego stwierdził, że jej obecność  może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Gen. Bieniek: Zmienił się dowódca sił rosyjskich, który jest znany z okrutnych metod walki

Litwa. Siergiej Szojgu poznał kochankę w pracy

Jelena Szebunowa - to jej panieńskie nazwisko - pracowała wcześniej we flocie powietrznej rosyjskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych jako stewardessa. Tam poznała Siergieja Szojgu, który przez 21 lat kierował resortem. Ich syn urodził się w 2001 roku, a córka w 2008 roku. 

Jak wynika ze śledztwa LRT, była kochanka Szojgu od 2017 roku miała pozwolenie na pobyt czasowy na Litwie. Prawo pobytu otrzymała w 2019 roku po ślubie z litewskim biznesmenem, Adolfasem Kaminskasem. Mężczyzna uznał córkę z poprzedniej relacji kobiety za swoje dziecko. W 2019 roku dziewczynka uzyskała litewskie obywatelstwo.

Jelena Szebunowa, a właściwie Jelena Kaminskas, nadal jest jednak bywatelką Federacji Rosyjskiej. W ciągu ostatnich dwóch lat opuściła Litwę co najmniej dwa razy na okres ponad 6 miesięcy. Jej mąż Adolfas wiosną tego roku otrzymał rosyjski paszport. W sierpniu para zadeklarowała wyjazd do Rosji, gdzie mają zarejestrowanych kilka firm.

Władimir Putin i Siergiej Ławrow Ludzie Władimira Putina. Kto mu doradza? Kto ma wpływ na jego decyzje?

Jelena Szebunowa wciąż jest obywatelką Rosji

Według informacji LRT Jelena wraz z mężem poszukują sposobów inwestowania na Litwie i w innych krajach strefy Schengen, co umożliwia zezwolenie na pobyt czasowy w kraju. 

Choć Departament Bezpieczeństwa Państwowego Litwy stwierdził, że obecność kobiety może stanowić niebezpieczeństwo, ta odwołała się od decyzji. Termin rozprawy w Wileńskim Rejonowym Sądzie Administracyjnym nie jest jeszcze wyznaczony.

W 2019 roku portal "The Insider" oszacował jej majątek na co najmniej 1,5 mld rubli - około 24 mln dolarów według obecnego kursu wymiany. Dorobiła się także 181-metrowego mieszkania w Moskwie i luksusowej rezydencji w prestiżowej podmoskiewskiej Żukowce.

Siergiej Szojgu i Wiktor Zołotow Szojgu i Zołotow w konflikcie. Spierają się o status "faworyta" Putina

Więcej o: