Wojna w Ukrainie. Chiny i Egipt wzywają swoich obywateli do ewakuacji. Zalecają szybki kontakt z ambasadą

Chińska ambasada i MSZ wezwały swoich obywateli, którzy wciąż przebywają w Ukrainie do wzmocnienia środków ostrożności i ewakuacji z kraju, biorąc pod uwagę poważną sytuację bezpieczeństwa. Podobny apel wystosował również Egipt.
Zobacz wideo Gen. Bieniek: Zmienił się dowódca sił rosyjskich, który jest znany z okrutnych metod walki

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ambasada Chin w Ukrainie wezwały chińskich obywateli w tym kraju do zwiększenia środków bezpieczeństwa i ewakuacji.

"Ambasada Chin na Ukrainie pomoże w zorganizowaniu ewakuacji. Osoby przebywające w Ukrainie powinny jak najszybciej skontaktować się z ambasadą i zarejestrować swoje dane osobowe. Osoby, które same dobrowolnie ewakuują się i przenoszą, proszone są o zgłoszenie się do placówki dyplomatycznej" - przekazało MSZ, które cytuje portal China Daily.

Oprócz oficjalnych kanałów wiadomość została podana dalej między innymi przez gazetę "Global Times".

Informację tą opublikowały także m.in. konsul generalna Chin w Belfaście Zhang Meifang oraz ukraińska agencja UNIAN.

To już kolejny apel chińskich władz o ewakuację od początku wojny w Ukrainie. Pierwszy raz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin wystosowało taki komunikat w marcu 2022.

Podobny komunikat do swoich obywateli skierowały również władze Egiptu. Zaapelowano w nim o zachowanie najwyższej ostrożności podczas wyjazdu z Ukrainy, a także o unikanie przebywania w obszarach niebezpiecznych.

"Ambasada wezwała obywateli Egiptu do zachowania najwyższej ostrożności podczas wyjazdu i nieprzebywania lub przejeżdżania przez obszary niebezpieczne, lub w ich pobliżu. Każdy, kto zdecyduje się nie opuszczać Ukrainy, powinien zaktualizować swoje dane w ambasadzie, dzięki czemu będzie powiadamiany o wszelkich zdarzeniach dotyczących rozwoju sytuacji w tym kraju" - przekazała egipska ambasada w Ukrainie cytowana przez Egipt Today.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl

Kraje wzywają obywateli do opuszczenia Ukrainy

Większość państw, w tym Polska wzywały do opuszczenia Ukrainy pod koniec lutego, tuż po rozpoczęciu wojny.

"W związku z działaniami zbrojnymi na Ukrainie MSZ odradza wszelkie podróże na Ukrainę. Obywatele polscy, którzy przebywają na Ukrainie, powinni natychmiast opuścić jej terytorium" - brzmi komunikat w zakładce poświęconej Ukrainie na stronie krajowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Podobne komunikaty opublikowały wówczas także m.in. Niemcy, Francja, USA czy Wielka Brytania.

Amerykańska ambasada powtórzyła apel jeszcze w sierpniu.

"Ambasada USA wzywa obywateli Stanów Zjednoczonych do natychmiastowego opuszczenia Ukrainy, przy użyciu prywatnych środków transportu lądowego, jeśli jest taka możliwość. Sytuacja bezpieczeństwa na Ukrainie jest bardzo niestabilna, a warunki mogą pogorszyć się bez ostrzeżenia" - pisała wówczas ambasada USA w Ukrainie.

Więcej o: