Szwedzka prawica dogadała się ws. koalicji. Zapowiedź zaostrzenia polityki migracyjnej

Po miesiącu negocjacji cztery prawicowe partie porozumiały się w sprawie utworzenia rządu w Szwecji. Do bloku przystąpili Szwedzcy Demokraci, którzy opowiadają się za zaostrzeniem polityki migracyjnej.

Kandydatem na premiera Szwecji jest Ulf Kristersson, szef Umiarkowanej Partii Koalicyjnej. W nowej koalicji znajdą się także Chrześcijańscy Demokraci i Liberałowie. W parlamencie rząd ma wspierać konserwatywna partia Szwedzcy Demokraci, która swoją kampanię wyborczą oparła na sprzeciwie wobec imigracji i narastającej fali przemocy.

Zobacz wideo Putin wepchnął Finlandię i Szwecję do NATO? Ekspertka: Rosja będzie miała dłuższą granicę do pilnowania

Prawicowe rządy w Szwecji. Zaostrzenie polityki migracyjnej?

Komentatorzy zwracają uwagę, że wybory 11 września były przełomowe dla szwedzkiej sceny politycznej. Szwedzcy Demokraci byli przez lata uważani na partię niszową, wręcz za politycznych pariasów, natomiast w głosowaniu zdobyli około 20 procent głosów. W swojej kampanii wyborczej opartej na haśle "Uczynić Szwecję znów bezpieczną" domagali się surowszych wyroków oraz znaczącego ograniczenia imigracji.

Aktywistki rzuciły zupą pomidorową w 'Słoneczniki' van GoghaAktywistki klimatyczne oblały zupą pomidorową "Słoneczniki" van Gogha

- Dla nas jest absolutnie kluczowe, że zmiana władzy musi być zmianą paradygmatu, gdy chodzi o politykę migracyjną - mówił cytowany przez AP Jimmie Akesson, lider Szwedzkich Demokratów. Według niego krajowe przepisy dotyczące migracji nie powinny być bardziej liberalne niż te, które są w Unii Europejskiej.

Z kolei liderka Chrześcijańskich Demokratów Ebba Busch potwierdziła w piątek plany budowy nowych reaktorów. Prace mają się rozpocząć wkrótce po oficjalnym przejęciu władzy przez nową koalicję.

Prawicowa koalicja nie ma w parlamencie znaczącej przewagi - na 349 miejsc przypada jej 176 głosów - o trzy więcej niż ma lewica. Głosowanie nad kandydaturą Kristerssona na szefa rządu odbędzie się w poniedziałek.   

Profilaktyka 40 plus (zdjęcie ilustracyjne)Rządowa loteria ma zachęcić Polaków po 40. do badań. Co można wygrać?

Więcej o: