Łukaszenka poszerzył uprawnienia służb. Białoruś wprowadza "reżim operacji antyterrorystycznej"

Białoruś wprowadziła "reżim operacji antyterrorystycznej", czego powodem mają być "informacje o planowanych prowokacjach ze strony sąsiednich państw". Decyzję ogłosił białoruski minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej.

- Głowa naszego państwa odbyła szereg spotkań ze strukturami siłowymi i [w ich wyniku - red.] wprowadzono reżim operacji antyterrorystycznej - zacytowała słowa Makieja Agencja Reutera, powołując się na rosyjski dziennik "Izwiestia". - Pojawiły się informacje, że niektóre państwa sąsiednie planują prowokacje polegające na, w istocie, zagarnięciu niektórych części terytorium Białorusi - podkreślił szef białoruskiej dyplomacji.

Ani białoruskie MSZ, ani biuro prasowe prezydenta Alaksandra Łukaszenki nie odpowiedziało na prośbę agencji o potwierdzenie tych informacji.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Białoruski dyktator Alaksandr ŁukaszenkaRosja sięga po białoruską broń. ISW: Nie zaatakują Ukrainy z Białorusi

Alaksandr Łukaszenka wprowadził "reżim operacji antyterrorystycznej". Co to oznacza?

Reuters podkreśla, że "reżim operacji antyterrorystycznej" daje białoruskim siłom bezpieczeństwa szerokie uprawnienia - w tym prawo do zatrzymywań w celu weryfikacji tożsamości, zakazu przemieszczania się, podsłuchiwania i kontroli wszelkiej komunikacji oraz nieograniczonego wstępu agentów w dowolne miejsce.

Łukaszenka oskarżył Ukrainę i jej zachodnich sprzymierzeńców o planowanie ataku na Białoruś. W poniedziałek ogłosił, że rozkazał rozmieścić wojska białoruskie wraz z siłami rosyjskimi w pobliżu granic z Ukrainą. - Musimy mieć możliwości przeciwdziałania, w tym militarne - stwierdził białoruski dyktator, cytowany za państwową agencją Biełta.

Zobacz wideo Płk dr Łukasiewicz: Warto przyglądać się sytuacji na Białorusi

Białoruskie media: Łukaszenka zdecydował o tajnej mobilizacji

Białoruski tygodnik "Nasza Niwa" podaje, że Łukaszenka podjął decyzję o przeprowadzeniu na Białorusi tajnej mobilizacji. Magazyn powołuje się na kilka niezwiązanych ze sobą źródeł. Mobilizacja miałaby się odbywać pod pretekstem sprawdzenia gotowości bojowej i ćwiczeń wojskowych. Więcej szczegółów w tym artykule:

Alaksandr ŁukaszenkaŁukaszenka podjął decyzję o mobilizacji. Odbędzie się pod przykrywką ćwiczeń

Więcej o: