USA. Mówił, że strzelanina w Sandy Hook to mistyfikacja. Teraz musi zapłacić prawie miliard dolarów

Amerykański prezenter radiowy i producent filmowy Alex Jones ma zapłacić 965 mln dol. rodzinom ośmiu ofiar strzelaniny w szkole Sandy Hook oraz agentowi FBI, który był na miejscu tragedii. Jones w publicznych wypowiedziach twierdził, że strzelanina to mistyfikacja. Decyzję o wymiarze kary podjął sąd w Waterbury w stanie Connecticut.

Amerykański sąd przyznał 15 indywidualnych odszkodowań, których kwoty wahały się od 28,8 mln do 120 mln dol. Jak podaje NBC News, rodziny ofiar strzelaniny z 2012 r. i agent FBI mają otrzymać również oddzielne odszkodowania za straty moralne.

Przez wiele lat Alex Jones rozpowszechniał w swoich radiowych audycjach twierdzenia, że strzelanina w Sandy Hook była "sztuczna", "wyreżyserowana", a rodziny ofiar nazywał "aktorami".

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Rodziny ofiar wskazywały, że ze względu na wypowiedzi Jonesa padały ofiarą nękania i gróźb śmierci ze strony osób, które wierzyły prezenterowi.

Matka jednego z zastrzelonych chłopców przyznała przed sądem, że otrzymywała od obcych osób zdjęcia martwych dzieci, a z obawy o swoje życie trzyma przy łóżku noże i kij bejsbolowy. Ojciec innego z chłopców miał być zaatakowany fizycznie, a grób jego dziecka miał zostać zdewastowany.

Zobacz wideo Gen. Bieniek: Broń jądrowa ma to do siebie, że jest bronią odstraszania, ale ma też urok zastraszania

Strzelanina w Sandy Hook. Orzeczenie ws. teorii spiskowych

W sierpniu sąd w Teksasie nakazał Jonesowi zapłatę blisko 50 mln dolarów na rzecz rodziców jednego z zastrzelonych uczniów szkoły Sandy Hook.

W środę Alex Jones zasugerował w swoim programie, że nie zapłaci, twierdząc, że "nie ma pieniędzy".

Do strzelaniny w szkole Sandy Hook w Newtown doszło 14 grudnia 2012 roku. 20-letni sprawca zastrzelił łącznie 26 osób (20 dzieci oraz sześciu dorosłych). Dwie osoby zostały ranne. Napastnik popełnił samobójstwo.

*****

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej, zadzwoń na policję pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.

Jeśli potrzebujesz rozmowy z psychologiem, możesz zwrócić się do Całodobowego Centrum Wsparcia pod numerem 800 70 2222. Pod telefonem, mailem i czatem dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie. Z Centrum skontaktować mogą się także bliscy osób, które wymagają pomocy. Specjaliści doradzą, co zrobić, żeby skłonić naszego bliskiego do kontaktu ze specjalistą.

Więcej o: