Kim Dzong Un nadzorował próbne wystrzelenie pocisków. Korea Południowa: Wkrótce możliwe testy nuklearne

Korea Północna przeprowadziła w środę próbne wystrzelenie dwóch strategicznych pocisków manewrujących dalekiego zasięgu - przekazałą państwowa agencja informacyjna. Test nadzorował Kim Dzong Un. Według władz Korei Południowej nie jest wykluczone, że Korea Północna zdecyduje się w najbliższym czasie na próbę nuklearną.

Koreańska Centralna Agencja Prasowa (KCNA) przekazała w czwartkowym komunikacie, że w środę doszło do próbnego wystrzelenia strategicznych pocisków manewrujących dalekiego zasięgu.

Jak dodano, testy nadzorował północnokoreański przywódca Kim Dzong Un.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Próba miała na celu dalsze zwiększenie skuteczności bojowej i siły strategicznych pocisków manewrujących dalekiego zasięgu rozmieszczonych w jednostkach Koreańskiej Armii Ludowej do obsługi taktycznych pocisków nuklearnych oraz potwierdzenie niezawodności i bezpieczeństwa technicznego całego systemu operacyjnego" - dodała KCNA.

Przekazano również, że dwa strategiczne pociski manewrujące dalekiego zasięgu trafiły w cel oddalony o 2000 km.

Zdjęcie Kim Dzong Una wraz z małżonką wyświetlane na stacji kolejowej w Seulu Kim Dzong Un pojawił się z żoną. Fotografia wzbudziła spekulacje

"Udany strzał próbny jednoznacznie udowodnił poprawność, zalety techniczne i rzeczywistą skuteczność bojową całego systemu uzbrojenia" - podkreślono.

Kim Dzong Un zaznaczył, że ów test to "wyraźne ostrzeżenie dla wrogów oraz praktyczna weryfikacja i wyraźne zademonstrowanie absolutnej niezawodności i zdolności bojowej odstraszania wojennego".

Zobacz wideo Jacek Kurski jest atutem czy balastem dla PiS-u?

Korea Północna. Możliwe testy nuklearne?

Jak informuje agencja Associated Press, według władz Korei Południowej Kim Dzong Un może zdecydować się na przeprowadzenie w nadchodzących tygodniach lub miesiącach także testów nuklearnych.

Miałaby to być według AP "eskalacja kampanii nacisku mającej na celu zmuszenie Stanów Zjednoczonych do zaakceptowania idei Korei Północnej jako mocarstwa nuklearnego, które może negocjować ustępstwa gospodarcze i bezpieczeństwa z pozycji siły".

Kim Dzong Un wygłasza przemówienie podczas parlamentu w Pjongjangu w Korei Północnej, we wrześniu. 8, 2022. Korea Płn. przeprowadziła ćwiczenia z fałszywymi głowicami nuklearnymi

"Korea Północna wystrzeliła w tym roku ponad 40 pocisków balistycznych i manewrujących podczas ponad 20 startów, wykorzystując podział w Radzie Bezpieczeństwa ONZ pogłębiony w związku z wojną Rosji z Ukrainą. Stali członkowie rady, Moskwa i Pekin, odrzucili kierowane przez USA propozycje nałożenia surowszych sankcji na Pjongjang w związku z jego wzmożoną działalnością testową" - podkreśla agencja Associated Press.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: