Włochy. Szokujący wyrok sądu w sprawie trzęsienia ziemi, w którym zginęło 309 osób. Współwinne ofiary

Włoski sąd uznał ofiary trzęsienia ziemi za współwinne swojej śmierci, ponieważ nie opuściły one budynku po dwóch wcześniejszych wstrząsach. Matka jednej z ofiar zwróciła jednak uwagę, że sami eksperci bagatelizowali wcześniej zagrożenie.

6 kwietnia 2009 roku o godzinie 3:32 w nocy w mieście L'Aquila w środkowych Włoszech zginęło 309 osób, a około półtora tysiąca zostało rannych. Krewni 24 ofiar postanowili pozwać spadkobierców nieżyjącego konstruktora jednego ze zniszczonych budynków.

Zobacz wideo Trzęsienie ziemi w Chorwacji. Miasto Petrinja zostało zrujnowane

Włochy. Sąd uznał współwinę ofiar trzęsienia ziemi - ocenił ją na 30 proc. 

Włoska agencja prasowa ANSA przekazała 12 października, że zdaniem sędziego ofiary były współwinne swojej śmierci. Jak tłumaczył, powinny bowiem opuścić swoje mieszkania po dwóch wcześniejszych wstrząsach, które miały miejsce o godzinie 23 i 1 w nocy. W związku z "nieostrożnym" zachowaniem sąd ocenił winę ofiar na 30 proc., co oznacza, że odszkodowanie zostanie pomniejszone o tę właśnie część. Dodatkowo zdaniem sądu resorty spraw wewnętrznych oraz transportu i infrastruktury ponoszą 15 proc. udziału w winie, konstruktor natomiast 40 proc.

Więcej aktualnych wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Tajwan - zawaliła się sala gimnastycznaTajwan. Dramatyczne wideo z sali gimnastycznej, w której zawalił się dach

Trzęsienie ziemi w L'Aquili. Matka jednej z ofiar nie kryje zdziwienia wyrokiem

Maria Grazia Piccinini, prawniczka i matka Ilarii Rambaldi, 25-letniej studentki, która zginęła w trzęsieniu ziemi, wyraziła zdziwienie orzeczeniem sądu - tym bardziej że eksperci bagatelizowali obawy o możliwą katastrofę - czytamy. Okazuje się także, że pierwotnie skazanych zostało także siedmiu członków Komisji ds. Zapobiegania Poważnym Zagrożeniom, którzy przygotowali komunikaty przekazane przed trzęsieniem. Orzeczenia te zostały jednak uchylone z wyjątkiem jednej osoby - byłego wiceprezesa departamentu technicznego Agencji Ochrony Ludności. Mimo to nie został on ujęty jako współwinny śmierci ofiar.

Trzęsienie ziemi w ChinachPotężne trzęsienie ziemi w Chinach. Nie żyje 65 osób, setki zostały ranne

Więcej o: