Ukraina. Masowe groby na wyzwolonych terenach. Ekshumowano ponad 120 ciał w obwodzie donieckim

Na wyzwolonych spod okupacji rosyjskiej terenach w obwodzie donieckim znaleziono 35 miejsc pochówku, w tym trzy zbiorowe. Ukraińska policja poinformowała również, że ekshumowano ponad 120 ciał.

"Policja odkryła 35 miejsc pochówku na wyzwolonych terenach obwodu donieckiego. Trzy z nich to masowe groby. Jeden znajduje się w Swiatogorsku, gdzie pochowano siedem osób (sześć kobiet i mężczyznę). Pozostałe znajdują się na cmentarzu w Łymaniu. W masowym grobie pochowano kilkudziesięciu żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy, a w innym miejscu ponad stu cywili. Pochowano całe rodziny" - przekazała w raporcie ukraińska policja.

Masowe groby w obwodzie donieckim. Ekshumowano 120 ciał

W przeciągu ostatniego tygodnia w Łymanie w obwodzie donieckim policjanci odkryli 56 ciał: 22 cywilów i 34 wojskowych. Przekazano, że w ramach śledztwa zostanie ustalone, czy obrażenia jak miały niektóre zwłoki, zostały spowodowane ostrzałem, czy też torturami. 

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl

Łącznie na wyzwolonych terenach w obwodzie donieckim ekshumowano ponad 120 ciał, w tym 64 cywilów. Wśród zabitych cywilów jest 32 mężczyzn i 29 kobiet, natomiast płeć kolejnych trzech osób nie została jeszcze ustalona.

Wojna w Ukrainie. Rosjanie ostrzelali Awdijiwkę w obwodzie donieckim

Ostatniej doby Rosjanie przeprowadzili ostrzał na Awdijiwkę w obwodzie donieckim. Pociski spadły tam na główny rynek. Zginęło siedmiu cywilów. Ponad 30-tysięczna Awdijiwka znajduje się tuż przy linii frontu. Rosjanie od wielu tygodni próbują zdobyć miasto.

Zobacz wideo Rozmowa Łukasza Kijka z Antonem Heraszczenką - doradcą MSW Ukrainy

Jak podały miejscowe władze, rosyjska armia ostrzelała z czołgów i wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet centrum miasta i rynek w momencie, gdy byli tam cywile. W efekcie oprócz co najmniej siedmiu ofiar śmiertelnych dziewięć osób zostało rannych.

Rosjanie nie ustają w atakach na obiekty cywilne w Donbasie. Ostrzeliwują zarówno te położone w bezpośrednim sąsiedztwie działań bojowych, jak i oddalone od linii frontu. Jedynie zeszłej doby wskutek rosyjskich ataków w obwodzie donieckim zginęło sześciu cywilów.

Więcej o: