Wielka Brytania. Koronacja Karola III odbędzie się 6 maja

Koronacja króla Wielkiej Brytanii Karola III odbędzie się w sobotę, 6 maja 2023 roku w Opactwie Westminsterskim w Londynie - poinformował we wtorek Pałac Buckingham.
Zobacz wideo Jak będzie wyglądała Wielka Brytania pod panowaniem Karola III?

"Koronacja Jego Królewskiej Mości Króla odbędzie się w sobotę 6 maja 2023 r. w Opactwie Westminsterskim. Ceremonia obejmie koronację Jego Królewskiej Mości Króla Karola III wraz z Królową Małżonką" - przekazał na Twitterze Pałac Buckingham.

Koronacji dokona arcybiskup Canterbury - Justin Welby. W jego obecności król złoży przysięgę, a następnie zasiądzie na Krześle Koronacyjnym.

Koronacja Karola III

Portal Telegraph.co.uk, donosił, że Karol III planuje "kameralną ceremonię", która ma oddawać ideę "nowoczesnej monarchii". Zaplanowane jest zaproszenie reprezentantów różnych wyznań i grup społecznych i etnicznych - zgodnie z życzeniem króla, aby odzwierciedlić różnorodność współczesnej Wielkiej Brytanii.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Po namaszczeniu, pobłogosławieniu i konsekracji przez arcybiskupa, na głowie króla spocznie korona św. Edwarda (wykonana w 1661 roku dla Karola II). W ten sposób oficjalnie zostanie Karolem III.

Karol III - następca Elżbiety II

8 września zmarła królowa Elżbieta II. Po śmierci matki Karol został kolejnym królem Wielkiej Brytanii. Dwa dni później w pałacu św. Jakuba w Londynie Rada Akcesyjna w obecności księcia Walii Williama, królowej małżonki Kamili oraz urzędującej premier i byłych premierów wydała proklamację, w której formalnie został ogłoszony królem Zjednoczonego Królestwa.

W maju 2023 roku Karol III będzie miał 74 lata, co czyni go najstarszym w historii Wielkiej Brytanii koronowanym monarchą.

Więcej o: