Szef NATO: Ataki hybrydowe i cyberataki mogą spowodować uruchomienie artykułu 5. - co to oznacza?

Jen Stoltenberg na konferencji prasowej przekazał, jakie działania mogą zostać uznane za atak na państwo członkowskie Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Sekretarz Generalny NATO wymienił tutaj m.in. cyberataki. Co oznacza uruchomienie artykułu 5.?

We wtorek 11 października odbyła się konferencja prasowa z udziałem sekretarza generalnego NATO. Jens Stoltenberg przekazał, że w ostatnich latach państwa członkowskie przeprowadziły największą transformację, jeśli chodzi o obronność. Zapowiedział też, jakie działania obcych państw mogą zostać uznane za atak, który będzie skutkował uruchomieniem artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego.

Zobacz wideo Tusk na spotkaniu liderów opozycji skomentował szczyt NATO w Madrycie

Stoltenberg: Ataki hybrydowe i cyberataki na państwa Sojuszu mogą spowodować uruchomienie art. 5.

- W ciągu ostatnich lat NATO dokonało największej transformacji naszej zbiorowej obrony od zakończenia zimnej wojny, a częścią tego jest pełne uwzględnienie zagrożeń hybrydowych, cyberzagrożeń - powiedział Jens Stoltenberg.

Sekretarz generalny NATO zauważył, że już kilka lat temu określono, że także ataki w cyberprzestrzeni mogą zostać uznane za powód do uruchomienia wspomnianego wyżej artykułu. - Ataki hybrydowe i cyberataki na państwa Sojuszu mogą spowodować uruchomienie art. 5. Traktatu Północnoatlantyckiego - przekazał Stoltenberg. 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Jens StoltenbergJenst Stoltenberg: Rosja wie, że wojny nuklearnej nie może wygrać

Artykuł 5. NATO - co oznacza?

Artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego został po raz pierwszy w historii wykorzystany przez Stany Zjednoczone po atakach z 11 września 2001 roku. Po uruchomieniu tego artykułu USA i inni członkowie Sojuszu Północnoatlantyckiego wkroczyli do Iraku i Afganistanu.

Wspomniany artykuł brzmi natomiast następująco:

Strony zgadzają się, że zbrojna napaść na jedną lub więcej z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uznana za napaść przeciwko nim wszystkim i dlatego zgadzają się, że jeżeli taka zbrojna napaść nastąpi, to każda z nich, w ramach wykonywania prawa do indywidualnej lub zbiorowej samoobrony, uznanego na mocy artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych, udzieli pomocy Stronie lub Stronom napadniętym, podejmując niezwłocznie, samodzielnie, jak i w porozumieniu z innymi Stronami, działania jakie uzna za konieczne, łącznie z użyciem siły zbrojnej, w celu przywrócenia i utrzymania bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego.

Oznacza to, że atak na jednego członka NATO jest traktowany jako atak na całe NATO.

Jens StoltenbergPilne konsultacje szefa NATO z Polską. "Nie zejdziemy z naszego kursu"

Więcej o: