Państwa G7 mają wiadomość dla Putina i ostrzeżenie dla Łukaszenki

Państwa grupy G7 potępiają zmasowany rosyjski atak rakietowy na ukraińskie miasta i będą kontynuowały wspieranie Ukrainy walczącej z rosyjską agresją tak długo, jak będzie to konieczne - napisano we wspólnym oświadczeniu wydanym podczas spotkania siedmiu najważniejszych pod względem gospodarczym państw.

 "Będziemy dostarczać Ukrainie pomoc finansową, humanitarną, militarna i dyplomatyczną. Zapewniamy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że będziemy z zaangażowaniem udzielać wsparcia, którego Ukraina potrzebuje, aby utrzymać swoją suwerenność i integralność terytorialną" - czytamy w oświadczeniu.

Przedstawiciele państw grupy G7 napisali też, że wszelkie użycie przez Rosję broni chemicznej, biologicznej lub nuklearnej spotka się z poważnymi konsekwencjami, a rosyjski prezydent zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za swoje bezprawne działania na arenie międzynarodowej.

Czytelna wiadomość dla Alaksandra Łukaszenki 

Państwa należące go grupy G7 wezwały też Białoruś do tego, aby nie udzielała żadnej pomocy Rosji w działaniach wojennych wobec Ukrainy. 

We wtorek białoruskie ministerstwo obrony poinformowało, że rozpoczyna tzw. inspekcję wojskową: "Podczas inspekcji jednostki i pododdziały wojskowe będą pracować nad przyjęciem gotowości bojowej" - komunikat cytuje Agencja Reutera. 

Wcześniej szefowa francuskiej dyplomacji ostrzegła reżim Alaksandra Łukaszenki, że Białoruś może spotkać się z kolejnymi zachodnimi sankcjami, jeśli bardziej zaangażuje się na Ukrainie. 

Łukaszenka wielokrotnie oskarżał Ukrainę o przygotowania do ataku na jego kraj, choć nie przedstawił na to żadnych dowodów, a czemu Kijów stanowczo zaprzecza.

Uczestnicy konferencji państw G7 podkreślili również, że będą wdrażać kolejne pakiety sankcji na Rosję. W oświadczeniu zaznaczono także, że państwa G7 nie uznają nielegalnej aneksji ani fikcyjnych referendów na ukraińskich terenach okupowanych przez Rosję.

Wideokonferencja grupy państw G7 została zwołana przez sprawujące prezydencję Niemcy. Do grupy należą: Francja, Japonia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy i Kanada.

Zobacz wideo Zełenski zwrócił się do Rosjan: Trzymajcie się z dala od naszej ziemi, naszej duszy i naszej kultury.
Więcej o: