Most Krymski zniszczony. Tego Rosjanie nie pokazali. "Nie wygląda to dobrze" [WIDEO]

W sieci pojawiło się nagranie ukazujące zniszczenia mostu Krymskiego po sobotniej eksplozji. To ważny dla Rosji punkt, utrzymujący zaopatrzenie wojsk rosyjskich walczących na południu Ukrainy.

Profil OSINTtechnikal publikuje na Twitterze materiały dotyczące ukraińskiej armii. We wtorek 11 października na profilu udostępnione zostało nagranie mostu Krymskiego, które ukazuje zniszczenia po sobotniej eksplozji.

Zobacz wideo Jakie są szanse, że Ukraina odzyska ziemie z 2014 roku? [Q&A Gazeta.pl]

Wojna w Ukrainie. Wybuch na moście Krymskim. Pojawiło się nagranie pokazujące szkody

W wyniku eksplozji fragment jednej z nitek mostu runął do morza, natomiast na jednym z dwóch torów mostu przez kilka godzin płonęły cysterny - najpewniej wypełnione paliwem. Według lokalnych mediów krymskich, jeszcze w sobotę udało się uruchomić ruch po drugim torze. W mediach społecznościowych można było zobaczyć pociąg pasażerski, który jakoby miał udać się przeprawą z Półwyspu Krymskiego do Rosji.

Na udostępnionym nagraniu możemy przyjrzeć się uszkodzeniom powstałym na przęśle szynowym. "Nie jestem inżynierem budowlanym, ale nie wygląda to dobrze" - pisze dziennikarz publikujący na profilu OSINTtechnical.

Więcej aktualnych wiadomości dotyczących wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ukraina. Zniszczone budynki po atakach rakietowych - zdjęcie archiwalneAtaki rakietowe na ukraińskie miasta: Komentarz amerykańskiego eksperta

Most Krymski zniszczony. To główna droga zaopatrzenia dla rosyjskiej armii

W sobotę 8 października doszło do wybuchu na moście Krymskim łączącym Krym z Rosją. W jego wyniku przepustowość mostu nad Cieśniną Kerczeńską została znacznie ograniczona. Jak mogliśmy przeczytać w niedzielnym raporcie brytyjskiego ministerstwa obrony na temat sytuacji na froncie rosyjsko-ukraińskim, Rosjanie przywrócili ruch na jednej nitce drogowej mostu. OSINTtechnical udostępnił także zdjęcia satelitarne, ukazujące "znaczny korek po rosyjskiej stronie" mostu.

Analitycy wskazują, że dla zaopatrzenia wojsk rosyjskich walczących na południu Ukrainy utrzymanie dostaw mostem Krymskim ma pierwszorzędne znacznie. Logistyka rosyjskich wojsk opiera się na kolei, a zdolności przewozu zaopatrzenia ciężarówkami są ograniczone - z braku sprzętu i kierowców. Dodatkowo bardziej pracochłonne - Rosjanie w ograniczonym stopniu używają palet, pozwalających na zmechanizowaną obsługę załadunku i wyładunku z samochodów. Większość czynności jest wykonywana ręcznie.

Według analityków alternatywą dla kolejowego połączenia przez Krym na południe Ukrainy jest połączenie między innymi przez Melitopol. Jednak im bliżej frontu, tym większe zagrożenie dla transportów ze strony ukraińskiej precyzyjnej artylerii rakietowej.

Most Krymski po eksplozjiMost Krymski uszkodzony. Jego ochrona kosztuje Rosję setki milionów

Więcej o: