NATO będzie ćwiczyło odstraszanie nuklearne. Stoltenberg: Rosja wie, że wojny nuklearnej nie może wygrać

W przyszłym tygodniu NATO przeprowadzi ćwiczenia wojskowe testujące między innymi odstraszanie nuklearne. Potwierdził to sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego. Te manewry były planowane jeszcze przed rosyjską napaścią na Ukrainą.

Jens Stoltenberg powiedział, że odwoływanie ćwiczeń z obawy przed eskalacją napięcia byłoby szkodliwym znakiem słabości. Ćwiczenia będą obejmowały bombowce wraz z obsługą, dla których bomby są składowane między innymi w Belgii. 

- NATO jest przygotowane na każdy rodzaj ataku. Atak nuklearny również leży w zakresie naszych kompetencji wywiadowczych czy analitycznych. Rosja wie, że wojny nuklearnej nie może wygrać i nie można jej wywoływać. Przekazaliśmy to jako czytelny komunikat - mówił Stoltenberg. 

Sekretarz generalny Sojuszu podkreślił, że zaplanowane ćwiczenia są "rutynowe" i odbywają się co roku. 

Zobacz wideo Prof. Tyrowicz: Inflacja była już przed wojną

Jens Stoltenberg: Łukaszenka powinien zakończyć swój współudział w wojnie

- Przewidujemy dalsze działania w kierunku zabezpieczenia Ukrainy, aby ostatecznie wyzwolić spod okupacji rosyjskiej bezprawnie zajęte terytoria - powiedział na konferencji Jens Stoltenberg. Sekretarz generalny podkreślił, że "Rosja kontynuuje coraz mniej skoordynowane i rozpaczliwe ataki na infrastrukturę cywilną". 

Siergiej ŁawrowŁawrow twierdzi, że Rosja jest otwarta na rozmowy z Zachodem o Ukrainie

Stoltenberg wezwał białoruski reżim, by przestał pomagać Rosji w wojnie na Ukrainie. - Łukaszenka powinien zakończyć swój współudział w wojnie - mówił. Podkreślał, że "NATO dysponuje wszelkiego rodzaju środkami, by zapewnić stabilność i opór na dłuższą metę w tym rejonie świata".

Szef NATO poinformował też, że na rozpoczynającym się w środę dwudniowym spotkaniu w Brukseli ministrowie obrony krajów członkowskich omówią kwestie ochrony krytycznej infrastruktury w związku z uszkodzeniami gazociągów Nord Stream. Powtórzył, że jakikolwiek atak na europejską infrastrukturę krytyczną spotka się ze zdecydowaną odpowiedzią Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Odpalenie rakiety manewrującej Ch-101 z bombowca Tu-95. Zdjęcie z 2017 roku, ale teraz początek ataków na Ukrainę wygląda tak samoPoradziecka Igłaza tysiące, kontra rosyjski intruz za miliony

Więcej o: