Biden rozmawiał z Zełenskim. Zapowiedział dostarczenie systemów obrony powietrznej

Po rosyjskich atakach rakietowych na cywilne obiekty na Ukrainie prezydent Joe Biden rozmawiał telefonicznie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Amerykański przywódca zapowiedział dalsze wsparcie dla władz w Kijowie w obliczu agresji ze strony Rosji.

Według komunikatu Białego Domu, podczas rozmowy z Wołodymyrem Zełenskim Joe Biden potępił rosyjskie ataki rakietowe na Ukrainie i przekazał kondolencje bliskim zabitych i rannych. Prezydent Joe Biden zobowiązał się do dalszego wsparcia militarnego Ukrainy, w tym dostarczania zaawansowanych systemów obrony powietrznej - napisano w komunikacie.

Biały Dom poinformował, że prezydent USA wyraził przekonanie, że Rosja zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i okrucieństwa. Zapewnił też, że USA wraz z sojusznikami będą dostarczać Ukrainie uzbrojenie, pomoc gospodarczą i humanitarną.

Więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl

W wydanym wcześniej oświadczeniu Joe Biden podkreślił, że w wyniku rosyjskich ataków zginęli i zostali ranni cywile oraz zniszczono obiekty niemające przeznaczenia wojskowego. Wezwał też Moskwę do natychmiastowego zakończenia niesprowokowanej agresji i wycofania swoich wojsk z Ukrainy.

 "Razem z naszymi sojusznikami i partnerami będziemy kontynuować nakładanie kosztów na Rosję za jej agresję, pociągać Putina i Rosję do odpowiedzialności za ich okrucieństwa i zbrodnie wojenne, i dostarczać wsparcie potrzebne siłom ukraińskim do obrony swojego kraju i swojej wolności" - czytamy w komunikacie.

Barbarzyństwo Rosjan. Nie żyje 11 osób, prawie 90 rannych

W wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego dwunastu regionów Ukrainy jedenaście osób zginęło, 89 zostało rannych. Rano Rosjanie wystrzelili na Ukrainę ponad 80 rakiet, 43 z nich udało się zestrzelić. Te, które spadły, zniszczyły obiekty cywilne i infrastrukturę w miastach niemal w całym kraju, w tym w stolicy - Kijowie.

Mer Kijowa Witalij Kliczko przekazał, że w wyniku poniedziałkowego ataku rakietowego w ukraińskiej stolicy uszkodzeniu uległo 71 budynków. W związku z uszkodzeniem tzw. infrastruktury krytycznej Ministerstwo Energetyki Ukrainy poinformowało, że Ukraina zawiesza eksport energii elektrycznej od 11 października, aby ustabilizować swój system energetyczny uszkodzony w wyniku zmasowanego rosyjskiego ataku rakietowego.

Więcej o: