Rosja atakuje Ukrainę. Pilne konsultacje szefa NATO z Polską. "Nie zejdziemy z naszego kursu"

Prezydent Andrzej Duda odbył pilne konsultacje z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Rozmowa dotyczyła przeprowadzonych przez Rosję bombardowań, które doprowadziły do zniszczenia celów cywilnych w Ukrainie. "Nie zejdziemy z naszego kursu" - zapowiedział Stoltenberg.

"Rozmawiałem z prezydentem Andrzej Dudą o dalszym wsparciu ze strony sojuszników NATO dla Ukrainy i podziękowałem mu za kluczowy wkład Polski. Rosja kontynuuje niesprowokowaną agresję przeciwko niepodległemu suwerennemu narodowi. Nie zejdziemy z naszego kursu" - napisał Jens Stoltenberg w mediach społecznościowych.

Jak dodaje Kancelaria Prezydenta, rozmowa dotyczyła poniedziałkowych rosyjskich bombardowań celów cywilnych na Ukrainie.  Ataki zostały przeprowadzone m.in. na Kijów, Dniepr czy Zaporoże. Z najnowszych ustaleń ukraińskich służb wynika, że zginęło co najmniej 10 cywilów. 

Zobacz wideo Belgrad. Protesty wsparcia dla Ukrainy po ogłoszeniu aneksji części ukraińskich ziem przez Putina

Pilne konsultacje Polski i szefa NATO. Dotyczyły ataku rakietowego Rosji na ukraińskie miasta

Jens Stoltenberg wcześniej rozmawiał także z ukraińskimi politykami - dokładnie z ministrem spraw zagranicznych Dmytro Kułebą. "Potępiłem przerażające, zmasowane ataki Rosji na infrastrukturę cywilną na Ukrainie. NATO będzie nadal wspierać odważnych Ukraińców w walce z agresją Kremla tak długo, jak to będzie potrzebne" - napisał Stoltenberg.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Skutki poniedziałkowego ataku na UkrainęWojna w Ukrainie. Co wiadomo o rosyjskich atakach [PODSUMOWANIE]

W poniedziałek 10 października Andrzej Duda odbył rozmowę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. "Mówiliśmy o konieczności izolowania Rosji, która dziś dopuściła się masowych zbrodni wojennych. Zbrodnie takie - przypominam - nie ulegają przedawnieniu i ścigane są na całym świecie. Dziś i jutro będę rozmawiał o tym z innymi przywódcami" - napisał na Twitterze prezydent.

Z kolei Zełenski po konsultacjach napisał, że wraz z prezydentem Dudą będą wspólnie pracować nad zwiększeniem pomocy międzynarodowej dla Ukrainy, wzmocnieniem ukraińskiej obrony i dalszą izolacją Rosji.

Wojna w Ukrainie - zdjęcie ilustracyjneCzerwony Krzyż wstrzymuje działania w Ukrainie? Sprzeczne doniesienia

Więcej o: