Hiszpania. Morawiecki na zjeździe VOX. "Ponadnarodowa bestia", "eksperymenty"

Premier Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że Ukraina pokona Rosję w trwającej wojnie. Szef rządu wziął udział w zjeździe hiszpańskiej partii prawicowej VOX. Na moment zdalnie na wydarzeniu pojawił się też Donald Trump.

Mateusz Morawiecki podczas zjazdu hiszpańskiej partii VOX podkreślał m.in., że Ukraińcy walczą i przy naszej pomocy mogą zwyciężyć i być może wrócić do ojczyzny. Zdaniem premiera, wojna była "przebudzeniem dla Europy", bo do jej wybuchu europejskie elity były przekonane, że Moskwa jest wiarygodnym partnerem.

Zobacz wideo Zmiana premiera? Mularczyk: Pożyjemy, zobaczymy. Posiedzenie klubu jest w czwartek

Mateusz Morawiecki na zjeździe partii VOX o "wojnie przeciwko wartościom"

Premier Mateusz Morawiecki nazwał Rosję największym zagrożeniem cywilizacyjnym. Dodał przy tym, że zagrożeniem jest też niszczenie chrześcijańskiego dziedzictwa kulturowego Europy. - Przez lata w Europie była prowadzona cicha wojna przeciwko wartościom, na których nasza cywilizacja została zbudowana. Wszyscy jesteśmy dziećmi cywilizacji chrześcijańskiej - mówił.

Jak stwierdził, Unia Europejska nie może się odwrócić plecami do tradycji, a samą Wspólnotę powinny tworzyć narody wolne i suwerenne. Unia Europejska - jego zdaniem - zamiast tego rozszerza swoje kompetencje, by stać się "ponadnarodową bestią". 

Premier zwracał się osób, które prowadzą "eksperymenty ideologiczne w Europie" (nie powiedział, kogo konkretnie ma na myśli). - Może byście nam pozwolili żyć normalnym życiem? Może byście nie narzucali swoich idei naszym rodzinom? - mówił.

W zjeździe VOX-u uczestniczy kilka tysięcy członków i zwolenników partii oraz - niekiedy zdalnie - przywódcy innych sojuszniczych ugrupowań z Europy i USA. W zjeździe zdalnie wzięli udział także m.in. przyszła premierka Włoch Giorgia Meloni i premier Węgier Viktor Orban. Do zebranych krótkie przemówienie z pokładu samolotu zaadresował też Donald Trump. 

Więcej o: