Atak rakietowy Rosjan na Zaporoże. Lokalne władze: przynajmniej 17 ofiar śmiertelnych

W wyniku nocnego ostrzału rakietowego miasta Zaporoże na południowym wschodzie Ukrainy zginęło kilkanaście osób. To jak na razie wstępne informacje o ofiarach, są też ranni. Wcześnie rano w niedzielę trwała jeszcze akcja ratunkowa.

"W czasie nocy rosyjscy okupanci cynicznie uderzyli w budynki mieszkalne i infrastrukturę cywilną" - podał sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. Według wojskowych, w Zaporożu dziesiątki osób zginęły lub zostały ranne.

Ukraina. Atak Rosjan na Zaporoże, jest wiele ofiar

Szef lokalnej administracji Ołeksandr Staruch poinformował z kolei, że według wstępnych ustaleń ofiar śmiertelnych jest 17. Służby ratunkowe sprawdzają jeszcze, czy pod gruzami domów nie ma zasypanych osób. 

Rosjanie dokonali ataku rakietowego na Zaporoże około 22:00 w sobotę. Najpierw uderzyli w budynek infrastruktury, który się zapalił. Potem na miasto spadło jeszcze wiele innych pocisków. Zniszczeniu uległo pięć domów, uszkodzonych około 40. Wśród nich są budynki wielopiętrowe, stąd tak wiele ofiar. 

Zaporoże celem ataków 

Zaporoże jest zaciekle atakowane przez Rosjan od kilku dni. W czwartkowym ostrzale w tym mieście zginęło 11 osób. Siły wroga do tych ataków zaczęły wykorzystywać m.in. irańskie drony kamikadze Shahed-136. Miasto, liczące przed wojną około 720 tys. mieszkańców jest stolicą obwodu na południowym wschodzie kraju.

30 września władze Rosji bezprawnie ogłosiły aneksję części tego obwodu, która jest okupowana w wyniku rosyjskiej inwazji zbrojnej. Aneksję poprzedziły nielegalne i sfałszowane pseudoreferenda. Zaporoże jest też oddalone o około 125 kilometrów od przejętej przez Rosjan elektrowni jądrowej, największej w Europie. Ukraińcy oskarżają Rosjan o ostrzeliwanie terenu elektrowni, co ma stwarzać ryzyko niebezpiecznej awarii. 

Więcej o: