Ukraina. Wzrosła liczba ofiar ataku na Zaporoże. "Pozostajemy niezniszczalni, silni i zjednoczeni"

Do 14 wzrosła liczba czwartkowych ataków na Zaporoże w obwodzie zaporoskim - podają lokalne władze. Ataki były ponawiane w piątek. Rakiety trafiły w dzielnicę mieszkalną.

"Rosyjscy terroryści nadal ostrzeliwują nasze miasto. W nocy przeprowadzili atak dronowy. W efekcie zniszczeniu uległy obiekty infrastrukturalne w kilku dzielnicach Zaporoża" - przekazał w piątek wieczorem sekretarz rady miejskiej Zaporoża (obwód zaporoski) Anatolij Kurtew.

Jak dodał, "rano ci okrutni ludzie ponownie wystrzelili rakiety na dzielnicę mieszkalną". "Jedna z rakiet spadła tuż obok wieżowca i uszkodziła jego okna i balkony" - napisał Kurtew na swoim kanale na Telegramie.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Urzędnik nawiązał też do ataku, który został przeprowadzony przez Rosjan w czwartek. Wciąż trwa przeszukiwanie gruzów domów. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 14.

"Bez względu na to, jak to jest dla nas trudne, pozostajemy niezniszczalni, silni i zjednoczeni. Kiedy dzisiaj poprosiliśmy mieszkańców, aby przyszli i pomogli pracownikom komunalnym i ratownikom w likwidacji skutków nieprzyjacielskiego ostrzału, tak wielu z nich odpowiedziało, że dla wszystkich nie starczy pracy" - przekazał Anatolij Kurtew.

Ukraińskie władze informują też o piątkowym wieczornym ataku Rosjan na rejon nikopolski w obwodzie dniepropietrowskim. W jednej z gmin zginął 37-letni mężczyzna, a 42-letni został ranny i trafił do szpitala.

Zobacz wideo Jak słaby kurs złotego wpływa na nasze portfele? Wyjaśniamy

Wojna w Ukrainie

Rosja próbuje terroryzować Ukrainę za pomocą irańskich dronów - kamikadze. Irańskie bezzałogowce Shahed-136 Rosjanie oznaczają swoją nazwą Giacynt- 2 i coraz częściej atakują nimi cele cywilne.

W czwartek za pomocą tych bezzałogowców atakowali między innymi Charków. Z kolei tej nocy uderzyli w Zaporoże. Miasto doświadczyło także ataków rakietowych.

Aleksiej Hromov podczas konferencji prasowejUkraina zniszczyła ponad połowę irańskich dronów użytych przez Rosję

Dron Shahed 136 przenosi kilkadziesiąt kilogramów ładunku wybuchowego. Eksploduje po zderzeniu się z celem. Według ukraińskich danych Rosjanie wykorzystali dotychczas około 90 takich maszyn. Ponad połowę z nich udało się zestrzelić. Nie wiadomo dokładnie ile tej broni Rosja zakupiła. Szacuje się, że około kilkuset sztuk.

Jak oceniają eksperci z amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną, użycie irańskich dronów nie wpłynie istotnie na przebieg działań wojennych, bo Rosjanie atakują nimi przede wszystkim obiekty cywilne poza linią frontu. Ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow prognozuje, że Rosjanie coraz częściej będą terroryzować miasta na południu kraju - także za pomocą rakiet.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: