Pokojowa Nagroda Nobla. Apele o uwolnienie białoruskich więźniów politycznych. "Natychmiast"

Przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla białoruskiemu działaczowi Alesiowi Bialackiemu oraz Stowarzyszeniu Memoriał i Centrum Wolności Obywatelskich z Ukrainy jest żywo komentowane. "Wszyscy polityczni więźniowie powinni być natychmiast uwolnieni" - wzywa Swiatłana Cichanouska.

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska podkreśliła na Twitterze, że przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla Alesiowi Bialackiemu, który odsiaduje karę więzienia, jest "docenieniem wszystkich Białorusinów walczących o wolność i demokrację". "Wszyscy polityczni więźniowie powinni być natychmiast uwolnieni"- napisała Cichanouska.

Zobacz wideo Ustawa o ochronie ludności. Sienkiewicz do Wąsika: "ograniczanie swobód, skandal"

Aleś Bialacki - "żywa legenda walki o wolność"

"Aleś jest wybitnym białoruskim obrońcą praw człowieka i światowym symbolem walki o wolność i godność" - Franak Wiaczorka, doradca Swiatłany Cichanouskiej. Jak dodał, Bialacki "jest żywą legendą białoruskiej walki o wolność". "Był więziony i bity wiele razy, ale zawsze wstawał i kontynuował swoje zmagania" - napisał i przypomniał, że dyrektor Centrum Obrony Praw Człowieka Wiosna zaczynał walkę z reżimem jeszcze w czasach sowieckich. 

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Aleś Bialacki, założyciel białoruskiego ruchu obrony praw człowieka "Wiasna", od ponad roku jest przetrzymywany w areszcie, a ruch "Wiasna" już wcześniej został zlikwidowany. W ostatniej przed aresztowaniem rozmowie z Polskim Radiem Aleś Bialacki mówił o tworzeniu dokumentacji przestępstw reżimu. - Rozpoczynamy rejestrowanie przypadków stosowania tortur, pobić i poranień, do których doszło w trakcie zatrzymań, w transporcie, w komisariatach milicji i w więzieniu, gdy człowiek już siedzi - mówił Aleś Bialacki.

Przyznanie Pokojowej Nagrody NoblaPotrójny Nobel. Hołd dla wolności w Ukrainie, Białorusi i Rosji

W piątek Norweski Komitet Noblowski ogłosił laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Oprócz Bialackiego nagrodzone zostały rosyjskie Stowarzyszenie Memoriał i ukraińska organizacja Centrum Wolności Obywatelskich. 

Stoltenberg: Prawo do mówienia prawdy władzom ma fundamentalne znaczenie

Komitet w mediach społecznościowych pojawiają się liczne apele o uwolnienie Bialackiego - apelował o to też sam komitet noblowski. "Znam Alesia od lat. Reżim go uwięził. Musi zostać natychmiast uwolniony" - napisała Hanna Liubakova. Dziennikarka przypomina, że Bialacki i inni białoruscy obrońcy praw człowieka przebywają od 2021 roku w więzieniu, a ostatnio zaostrzono wobec nich zarzuty. 

Laureatom Pokojowej Nagrody Nobla pogratulował Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. "Prawo do mówienia prawdy władzom ma fundamentalne znaczenie dla wolnych i otwartych społeczeństw" - napisał.

Więcej o: