Norwegia o niepokojących ruchach na Bałtyku. "Rosyjskie statki szpiegujące" w pobliżu pól gazowych

W norweskich mediach pojawiły się doniesienia o "rosyjskich statkach szpiegujących" na Bałtyku. Jednostki te były widziane w pobliżu pól naftowych i gazowych należących do Norwegii.

Jak podają norweskie media, w pobliżu należących do Norwegii pól naftowych i gazowych, zlokalizowanych na Morzu Bałtyckim, pojawiają się rosyjskie statki "naukowe", które nieoficjalnie mają prowadzić działalność szpiegowską. Dziennikarze gazety "Aftenposten" twierdzą, że od czerwca na Bałtyku i Morzu Północnym obecnych było dziewięć takich jednostek z Rosji.

Zobacz wideo Kto w Polsce ma "Z" na czole? Pytamy posła Siemoniaka

Norwegia. Rosyjskie statki "naukowe" od czerwca zbliżają się do pól naftowych i gazowych na Bałtyku

Z kolei telewizja NRK, która jest nadawcą publicznym w Norwegii, przekazała, że 5 października rosyjski statek "Borys Pietrow" minął pole Gjoa na Morzu Północnym. Jak zauważono, jednostka ta miała więcej anten niż zwykłe statki. - Ma sprzęt, który świadczy o tym, że jest przystosowany do innej działalności niż naukowa. Zarejestrowany jest jako jednostka badawcza, ale działa jako statek szpiegowski - powiedział w rozmowie z NRK wykładowca Norweskiej Akademii Marynarki Wojennej - Stale Ulriksen. Jednostki te mogą m.in. przewozić pojazdy podwodne i umieszczać je na dnie tak, by służyły do podsłuchu lub sabotażu.

Mapa z trasą rosyjskiego statku 'Borys Pietrow'Mapa z trasą rosyjskiego statku 'Borys Pietrow' fot. google maps.com

Aktywność "Pietrowa" zbiegła się w czasie z wydarzeniami na Bałtyku. - W tym samym miesiącu rozpoczęła się tymczasowa "konserwacja" rurociągu Nord Stream przez Rosję, a przestoje trwały coraz dłużej. Eksperci są zdania, że to niebudzący zaufania "zbieg okoliczności" w kontekście późniejszych eksplozji, które musiały zostać zainscenizowane - dodaje Ina Holst Pedersen Kvam, naukowczyni w Sekcji Siły Morskiej i Przywództwa Norweskiej Akademii Marynarki Wojennej.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Dwóch Rosjan pojawiła się na odległej wyspie Alaski na Morzu BeringaDwóch Rosjan dopłynęło łódką do Alaski. Chcą uniknąć służby wojskowej.

W czerwcu i wrześniu w pobliżu Bornholmu, a później także wokół norweskich pól naftowych i gazowych, zaobserwowano także statek "Akademik Triosznikow". Jednostka ta zawinęła później do portu w Kaliningradzie. 

Z doniesień dziennika "Dagbladet" wynika natomiast, że władze Norwegii udzieliły Rosji zgody na przeprowadzenie ekspedycji badawczej na norweskim szelfie kontynentalnym. Zezwolenie zostało przyznane jednak statkowi "Akademik Siergiej Wawiłow" i będzie ważne do 22 października.

Nuclear Sharing i broń jądrowa w Polsce? Jasna odpowiedź USANuclear Sharing i broń jądrowa w Polsce? Jasna odpowiedź USA

Więcej o: