Joe Biden: Władimir Putin nie żartuje, gdy mówi o użyciu taktycznej broni jądrowej

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że po raz pierwszy od czasów zimnej wojny istnieje ryzyko konfliktu nuklearnego. Amerykański prezydent wyraził przekonanie, że Władimir Putin nie żartuje, grożąc użyciem broni masowego rażenia. Z kolei rzecznik Pentagonu podkreślił, że USA nie mają informacji, które wskazywałyby, że Putin podjął decyzję o użyciu broni atomowej.

- Nie stanęliśmy przed perspektywą armagedonu od czasów Kennedy'ego i kubańskiego kryzysu rakietowego - powiedział Joe Biden podczas spotkania z darczyńcami Partii Demokratycznej w Nowym Jorku. Amerykański przywódca wyraził przekonanie, że prezydent Rosji Władimir Putin "nie żartuje, kiedy mówi o użyciu taktycznej broni jądrowej lub broni biologicznej czy chemicznej".

Zobacz wideo Ustawa o ochronie ludności. Sienkiewicz do Wąsika: "ograniczanie swobód, skandal"

Joe Biden stwierdził, że zagrożenie ze strony Putina jest realne, ponieważ wojska rosyjskie na Ukrainie walczą gorzej, niż się spodziewano. - Nie ma czegoś takiego jak użycie taktycznej broni nuklearnej, które nie skończyłoby się armagedonem - powiedział Joe Biden.

Amerykański prezydent dodał, że stara się ustalić jakie wyjście może znaleźć Putin z sytuacji, w której grozi mu nie tylko utrata twarzy, ale i władzy w Rosji.

Mgła radiacyjna - zdjęcie ilustracyjneMgły radiacyjne niemal w całej Polsce. Ograniczą widoczność do 100 metrów

Pentagon: Nie ma informacji wskazujących, że Putin zdecydował się na użycie broni atomowej

Biały Dom wielokrotnie informował, że nie ma dowodów na to, iż Rosja faktycznie przygotowuje się do użycia broni atomowej. W ubiegłym tygodniu natomiast sekretarz obrony Lloyd Austin mówił w tym kontekście o machaniu "atomową szabelką". - Tak jak zdecydował [Putin - red.] o inwazji na Ukrainę, tak może podjąć inną decyzję. Ale nie widzę w tej chwili niczego, co skłoniłoby mnie do przekonania, że taką podjął - mówił Austin.

W czwartek odnosił się do tej kwestii rzecznik Pentagonu Patrick Ryder. - Na tym etapie nie mamy żadnych informacji, które skłaniałyby nas do zmiany naszej strategicznej postawy odstraszania - powiedział. Ryder także podkreślił, że Pentagon nie ma informacji, które wskazywałyby, iż Putin zdecydował zrealizować groźby co do użycia broni atomowej. 

Rosjanie przy granicy rosyjsko-gruzińskiej, wrzesień 2022 r.Większość Niemców za przyjęciem rosyjskich dezerterów. 35 proc. przeciw

Więcej o: