Joe Biden ułaskawia wszystkie osoby skazane za posiadanie marihuany

Joe Biden ułaskawia wszystkie osoby skazane za posiadanie marihuany na mocy prawa federalnego. "Jak już mówiłem wcześniej, nikt nie powinien siedzieć w więzieniu tylko za używanie lub posiadanie marihuany. Dzisiaj podejmuję kroki, aby zakończyć nasze nieodpowiednie podejście do tej kwestii - napisał na Twitterze prezydent USA.
Zobacz wideo Co bierze dzisiejsza młodzież?

Podczas ostatniej kampanii prezydenckiej Kamala Harris stwierdziła, że gdy Joe Biden wygra wybory, to marihuana będzie zdekryminalizowana na szczeblu federalnym w całych Stanach Zjednoczonych. Sam Biden zapowiadał, że skasuje rejestr karny osób skazanych za przestępstwa związane z marihuaną w przeszłości. W czwartek wywiązał się ze swojej obietnicy wyborczej.

Joe Biden ułaskawia skazanych za posiadanie marihuany

"Ułaskawię wszystkie wcześniejsze przestępstwa federalne związane z posiadaniem zwykłej marihuany. Są tysiące takich osób, które w związku z tym mają trudności ze znalezieniem pracy, mieszkania, czy edukacji. Moje ułaskawienie usunie ten ciężar" - przekazał prezydent USA.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Joe Biden wezwał również gubernatorów do ułaskawienia osób, które dopuściły się tego samego czynu na podstawie prawa stanowego. "Tak jak nikt nie powinien przebywać w więzieniu federalnym wyłącznie za posiadanie marihuany, tak samo nikt nie powinien przebywać w lokalnym więzieniu lub stanowym z tego powodu" - napisał.

Jednocześnie prezydent USA zapowiedział, że jego administracja zbada, czy marihuana nadal powinna być narkotykiem kategorii pierwszej, takim jak heroina i LSD. Joe Biden zauważył, że wraz ze zmianą przepisów federalnych i stanowych, Stany Zjednoczone nadal potrzebują poważnych ograniczeń dotyczących handlu, marketingu i sprzedaży marihuany nieletnim.

"Wysyłanie ludzi do więzienia za posiadanie marihuany zniszczyło zbyt wiele istnień ludzkich. Dziś zaczynamy naprawiać te krzywdy" - zadeklarował prezydent USA.

Marihuana w USA. Dozwolona do użytku w 19 stanach

W Stanach Zjednoczonych polityka dotycząca marihuany różni się w zależności od stanu. Dotychczas to poszczególne stany decydowały więc o dopuszczeniu tej substancji do legalnego użytku. W 2022 roku na dekryminalizację posiadania i palenia marihuany zdecydowała się stan Rhode Island. 

Tym samym ten położony w północno-wschodniej części USA stan, stał się 19 amerykańskim regionem, który zalegalizował posiadanie marihuany przez osoby dorosłe. Jednocześnie w 38 stanach USA dozwolony jest obrót marihuaną medyczną.

Więcej o: